Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Moon contest 2024/5/432MHz | ---

Vysílání

2024

Moon contest 2024/5/144MHz

8.5.2024, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 70cm

Původně jsem s výšlapem na kopec na Moon contest o druhém květnovém svátku nepočítal kvůli následnému ROB soustředění, ale nakonec jsem se smířil s tím, že ze čtvrtka pak bude náročný den a na kótu Zavíravá jsem vyrazil. Kdoví, jak dlouho bude trvat, než na tenhle závod na 2m nebo 70cm kolo vyjde na středu zase svátek, bude zrovna rozumné počasí a budu mít zrovna čas.

Cesta na Zavíravou. (foto PPK)

Nečekal jsem, že se bude opakovat situace z 2m kola o týden dříve, kdy to odtud mimořádně dobře chodilo směrem do Čech. Pětisetmetrové kopečky v těsném severním okolí Brna nejsou v tomto nijak zázračnými kótami, mám to za léta ježdění vyzkoušené, lokální spojení uděláte, ale směrem do Čech je nutné se dovolat přes Vysočinu, a to je s menším výkonem a bez velkého anténního systému problém, je potřeba něco, co elmg. záření nad Vysočinou alespoň na krátkou dobu ohne dolů. A i tak jsou směry, do kterých to prostě nejde - když se podívám na mapky spojení, tak odtud tam mám vždycky dvě výseče, ve kterých se za Vysočinu nedostanu. Jedna je ve směru přes okolí Javořice a druhá přes Žďárské vrchy.

Kóta před závodem. (foto PPK)

Na kopci jsem byl zavčas a vše měl postavené s velkou časovou rezervou před závodem. Použitou 70cm anténu jsem totiž zatím stavěl se stožárem vždycky jen v kombinaci s anténou na 2m, a při montáži na stožár jsem zatím využíval právě ráhno 2m antény pro zajištění celé sestavy za pomocné stavěcí lano proti pootočení konců antén k zemi. Nyní bylo potřeba jištění změnit a tak jsem si raději nechal dostatek času na případné problémy. Problémy se stavěním nakonec nebyly, oproti minule bylo jen poněkud mokro, otravovalo mě hejno kousavých pidimušek a bylo o poznání chladněji.

Závod jsem začal na FM a během pár minut mi bylo jasné, že tentokráte to bude hodně mizerné. Udělal jsem jen jedno lokální spojení, jinak se nikdo neozval. Pak jsem dělal 1SPL, ale nijak excelentně, ale dával už číslo spojení 7, takže bylo zřejmé, že stanice dál na západ jsou, ale tady z nich neslyším vůbec nikoho. Pak jsem našel na FM ještě 3KW, ale tentokráte na 70cm to bylo spojení, které se sice nakonec podařilo, ale nikoliv bez problémů, šlo to jen chvílemi.

Anténa 14el. DK7ZB. (foto PPK)

Pak jsem šel dolů na SSB/CW, ale byla z toho jen lokální spojení. Pokud by se někdo díval ke mně do logu, tak to jedno spojení ERROR, co tam je, je původně kompletně dokončené CW spojení s 2WO, který mi pak ale později volal, že měl nějaký problém s PC, že to mám smazat, a udělali jsme QSO znovu. Zkoušel jsem volat výzvu, jak směrem na Prahu, tak i na Olomoucko a Prostějovsko, ale neslyšel jsem nic, jako by těmi směry bylo kovové stínítko. Slyšel jsem jen Klínovec, ale ten už jsem měl. Našel jsem v té době na pásmu ještě v rozumné síle slyšitelného 1NS, ale snažily se ho tady zrovna dělat další lokální stanice, tak jsem se mezitím pídil po pásmu po někom dalším, s tím, že ho udělám za chvíli. Jenže mi pak úplně zmizel, a až půl hodiny před koncem jsem ho našel na CW, ale velmi slabě. Spojení se podařilo a pak i na SSB, ale bylo to tak tak. V první hodině jsem dělal z dalších vzdálenějších stanic jen 7SE. Zkoušeli jsme pak i spojení na C4FM, napřed na FM, už i to šlo ne moc dobře, a na C4FM jsem ho vůbec neslyšel.

Mapa spojení na 432MHz.

Ve druhé hodině jsem pak našel 4DJ, ale slabě a z o 90° jiného směru, než obvykle, a vyklubal se z toho místo Zbinoh Šerlich. C4FM jsme ani nezkoušeli, to nemělo smysl. Na FM jsem udělal 1KAD, ale tentokráte to trvalo dost dlouho, snažil jsem se ho dovolat během čtvrthodiny vícekráte, ale přes k němu bližší stanice to nešlo, tak jsem se na kmitočet vícekráte vracel a zkoušel to znovu a znovu. Zavolal mě 2VPX, ale zase to bylo nepříliš silné, takže zůstalo jen u SSB spojení bez pokusu o C4FM. Pak už jsem udělal jen 7DA, ikdyž jsem byl na pásmu až do úplného konce. Zaslechl jsem ještě slabě nějaké jiné stanice, na CW snad 1FRI, pak někdy v závěru 1AXD, když dělal spojení s 2WO, a pak ještě nějaké 2 další stanice, kde ani nevím celou značku, vše to byla jen pársekundová zhoupnutí nahoru anebo slabá stanice dělající spojení s někým jiným na jeho kmitočtu. Ze stanic z Čech jsem tady vlastně nějak déle slyšel jen 3KW/1KAD, 4DJ, 7SE, 7DA a pak slabě 1NS.

I po závodě se mi nějak nedařilo. Snažil jsem se stihnout stejný noční bus jako před týdnem a nepřipadalo mi, že bych se při balení věcí nějak flákal, naopak minule jsem začal věci uklízet o pár minut později, ale nakonec jsem nabral sekeru 5 minut a do Útěchova jsem to musel vzít o to rychlejším tempem. A tak jsem sice registroval, že se vyjasnilo a po závodě mi nad hlavou na Zavíravé zářila krásně hvězdnatá báň, ale nezbyl čas si ji vychutnat.

Jak jsem byl před týdnem z průběhu 2m etapy docela nadšený, tak tentokráte to byla mizérie, směrem do Čech to ze Zavíravé vůbec nešlo, dokonce ani podobná krátkodobá vyhoupnutí stanic, jako se mi občas poštěstí chytnout zespodu z Brna, se nekonala. Z domu udělám ty stejná lokální spojení také, a stanice jako 3KW/1KAD, 1NS nebo 7DA se mi občas poštěstí udělat zespodu též, a to bez tahání těžkých krámů na zádech někam do ryze polních podmínek, a tak jsem se vracel ze závodu tak nějak s pocitem zbytečně promarněného času a úsilí.

Předběžné výsledky:
PásmoQSO (SSB,CW,FM)BodyODXPoužité vybavení
432 MHz25 (12,8,5)2179OK3KW J060LJ 290kmFT991A, 50W, 14el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru