Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Moon contest 2024/5/144MHz | ---

Vysílání

2024

Moon contest 2024/5/144MHz

1.5.2024, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 2m

Letošní načasování květnových svátků, které vycházely na středy, mě vedlo k úvaze zkusit zase jednou po skoro 2 letech odjet Moon contest shora z kopce. Že to bude zrovna etapa na 2m tak nějak vyplynulo z toho, že o týden později po 70cm části jsem měl jet na jarní soustředění ROB, takže by z toho pak vyšla ve čtvrtek po závodě logisticky nepříjemná honička. A samozřejmě vliv mělo i počasí - 1. května nemělo pršet. Doplněno 9.5.2024: Nakonec jsem pak tu etapu na 70cm ze Zavíravé odjel také.

Trochu jsem váhal, jak moc má význam se kvůli Moon contestu zase tahat s těžkým báglem vysílacích propriet na hřbetě na Zavíravou. Když jsem z ní jel naposledy, tak to vlastně o moc větší hitparáda, než zespodu z Brna, nebyla, směrem do Čech jsem tehdy udělal jen o pár spojení více než z domu. Nyní jsem chtěl sice oproti minule použité 5el. vzít s sebou 7el. DK7ZB, ale na zisku to bylo zlepšení jen o 2dB. Ikdyž jsem doufal, že tentokráte snad nebude směrem na západ takové rušení jako na Moon contestu v červenci 2022, tak reálně jsem uvažoval se 40 spojeními a maximálně někde mezi 3 a 4 tisíci body.

Kóta před závodem. (foto PPK)

Nakonec jsem na svátek práce odpoledne poslal do "Na kopec" na webu Moon contestu zprávu, že budu na Zavíravé, a vyrazil jsem s báglem na trolejbus. Ano, je to tak, před pár dny nám prodloužili trolejbus 30 až do Soběšic a z KrPole až nahoru na Klarisky se jede na baterky. Já s sebou táhnul také baterky. Po kratším zvažování, zda vzít LiFePO4 1x 30Ah nebo raději 2x paralelně 24Ah, jsem zvolil tu druhou silnější variantu, hlavně z důvodu povozu na FM, kde je při vysílání trvalý odběr stanice 12A. Kapacitně to samozřejmě bylo hodně předimenzované, ve skutečnosti jsem spotřeboval necelých 9Ah, šlo mi jen o zátěž baterie velkým proudem.

Celou středu fučel dole v Brně silný vítr. Dost to připomínalo situaci na Velikonočním závodě - saharský písek a vichor. Měl jsem z toho trošku obavy, ale nakonec to dopadlo dobře, vítr šel opět ze směru, kde mi ho částečně vykrýval okolní porost. S bohatou časovou rezervou jsem postavil stožár s anténou a pak už jen čekal na začátek závodu. Navečer se sem nasunula oblačnost, a chvílemi byla dost černá na to, abych zpytoval svědomí, že jsem tentokráte věřil předpovědi a nevzal si nic na zakrytí při případném dešti. Ale předpověď nekecala a nepršelo z toho.

Vysílací pracoviště. (foto PPK)

Minule byl na začátku závodu docela provoz na FM, tak jsem tam začal i tentokráte. Na FT991A jsem pro začátek na FM snížil výkon na 30W. Nějak tam byla mrtvo, zkusil jsem volat výzvu a uslyšel jsem parádní silou 1IME, ale z divného směru někde od severu. Tak jsem mu předal kód, jenže mi zmizel, jako když otočíte vypínačem. A za chvíli se totéž opakovalo s další stanicí 1JBK. Tak jsem ztratil málem 5 minut s nulovým výsledkem. Pak se nějaká spojení podařila a překvapilo mě spojení s OK3KW, na FM jsem ho měl u sebe velmi pěkně. To jsem nečekal, už jsem s Klínovcem dělal spojení se stejným vybavením ze stejné kóty na SSB, ale vždycky to bylo na hraně. A najednou na FM levou zadní. Že by to zrovna dnes nějak dobře fungovalo ze Zavíravé zrovna západním směrem?

Před závodem jsem na pásmu skoro nikoho neslyšel, asi 4 majáky a pak někoho ze západního směru, bavily se tam spolu dvě cizí stanice, slyšel jsem jen útržky, snad čtverec JO30, bylo to slaboučké a zrovna z toho směru je na Zavíravé nějaký místní silný širokopásmový vrčák. Tj. nezdálo se mi, že by byly nějaké extra podmínky.

Na FM jsem se pak ještě naháněl s 1IME, až jsme se našli, a pak jsem šel dolů do segmentu SSB/CW. Dělal jsem 1NS a to velmi pěkně, zase mi to připadalo, že to směrem do Čech jde nějak lépe než normálně. Pak jsem narazil na 9ATD volajícího výzvu. To jsem nečekal, když vezmu v úvahu jeho výkon, anténu a stanoviště, že ho až tady uslyším. Spojení s ním se podařilo, signál byl slabý a s úniky do skoro ztracena, ale jediný problém byl, že na stejném kmitočtu dělaly spolu ještě spojení jiné dvě stanice a když to šlo do úniku, tak mi ho zcela překrývaly. To už jsem si říkal, že to tímto směrem opravdu chodí nějak dobře. Je fakt, že se sem nasouvala od jihu oblačnost a rozhraní šlo ode mě tak nějak zrovna směrem do Čech, a předtím tady byl ve vzduchu ten saharský písek, možná to nějakou roli hrálo.

Anténa 7el. DK7ZB. (foto PPK)

Neustálé přecházení mezi SSB a CW mi dělalo poněkud problémy. Sedě na zemi a nemaje žádný stůl jsem musel pokaždé ve tmě vedle sebe lovit klíč a přemístit ho na desky s logem, které se při klíčování prohýbaly o několik cm, a jak jsem si nějak blbě srovnal na deskách papíry, tak mi vyjížděly zpod klemy a měly tendenci se sesypat na zem. Chvílemi jsem nevěděl, co mám držet dříve, zda klíč, tužku, log nebo stožár ve směru na protistanici.

Přibývala další spojení směrem na Prahu a tam někam, 1IDL, 1UKY, 1AXD, podařil se 1PGS ... . Před čtvrt na deset jsem si vzpomněl, že bych se měl podívat po 1KAD, zda není ještě na FM, a kupodivu opět se spojení na FM podařilo a slyšel jsem ho ještě dobře. V poslední půlhodině mi ale připadalo, že už to směrem do Čech jde nějak hůře. Ale dodělával jsem tam pak spojeni na CW a C4FM s 4DJ, protože při spojení na SSB tam měl předtím na sebe pajlab, a tak na tyhle druhy provozu nebyl zrovna vhodný čas, a na C4FM se mi ozval 7DA, takže jsem tam byl chvíli vytížený a nesledoval jsem zrovna celé pásmo, jak to kde vypadá, a co je ještě slyšet. Ozval se 2VPX, v což jsem doufal, že se spojení shora ze Zavíravé do Senice podaří, protože zespodu z Brna to tím směrem moc nejde, a podařilo se nám pak spojení i módem C4FM. Podařilo se spojení s 1SMY a pak s 1MBT, ale s ním jsme se naháněli nějakou dobu na CW, než se mi podařilo ho najít, kde vysílá. Každé rádio si uskočí při přechodu z SSB na CW jinam a když to uskočí moc daleko, kolem jsou další stanice a signál je slabý a úzký, tak to chvíli trvá, než to člověk tím točítkem RITu na FT991A dohoní a zjistí, kde protistranice vlastně je.

Pak už se blížil konec závodu. Nebudu skrývat, že by mě potěšilo ještě udělat dvě spojení a přetočit číslování spojení přes magickou 50ku, ale nezadařilo se. Našel jsem na pásmu v závěru závodu ještě myslím 1JPP, ale neslyšel jsem ty stanice se kterými si povídal a nějak tam dohazovali myslím spojení mezi 1UKY a nějakou SP stanicí, zkusil jsem se tam dvakrát krátce ozvat, ale asi mě neslyšeli. Ještě jsem během závodu zaslechl někde ve spojení s jinými Solnici, tj. asi 1FPR, a Ústí, tj. asi 1VOF, ale nějak jsme se zřejmě míjeli.

Mapa spojení na 144MHz.

Po závodě jsem to hned vypnul a začal balit, čekalo mě ještě hodinové skládání věcí a pak cesta zpět do Útěchova na noční spoj dolů do Brna. Doma jsem se ještě v noci pustil do přepisu logu do PC s bláhovou představou, že to za chvíli budu mít hotové a můžu jít spát. Vzhledem k tomu, že používám kombinaci Lokátoru pod DosBoxem jako editoru s následnou ruční opravou hlavičky vyexportovaného EDI a pak opravou bodů svým programem (loc21.exe recount vstupni_soubor.edi), tak není ideální zjistit chybu udělanou při přepisu až ve finálním výstupu a pak se kvůli tomu muset vracet zpět na začátek zpracování. Vzhledem k pokročilé hodině se mi to podařilo nejen jednou, neuhlídal jsem Lokátor při neustálém přehazování druhu provozu a vyrobil jsem si nechtěně spojení Dupe a nevšimnul si toho, a pak při jeho opravě jsem si vytvořil zase spojení s typem provozu 3 v EDI (tj. kombinované SSB/CW), takže mi najednou neseděly součty spojení SSB, CW atd. mezi EDI a papírem z kopce, a tak když jsem konečně mohl po 3h ráno nahrát log na server Moon contestu, tak jsem si nadával, že jsem se na to měl vykašlat, a měl jsem to přepsat v bdělejším stavu až další den večer.

Závod mě překvapil. Směrem do Čech to chodilo hlavně v první hodině nad očekávání dobře. Neměl jsem dokonce ani nějaké velké problémy s úniky, snad až na ten divný začátek na FM, trochu se to houpalo, ale ne tak, jak jsem zvyklý dole z Brna. Takže zase jednou jsem z kopce odcházel spokojený s tím, že jsem si příjemně zavysílal.

Předběžné výsledky:
PásmoQSO (SSB,CW,FM,C4FM)BodyODXPoužité vybavení
144 MHz48 (22,14,9,3)5525OK3KW J060LJ 290kmFT991A, 50W, 7el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru