Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Velikonoční závod 2024 | ---

Vysílání

2024

Velikonoční závod 2024

31.3.2024, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 2m 70cm

Jestli jsem si něco přál na kopec na Velikonoční závod 2024, tak to bylo méně větru, než mě potkalo v únorovém Zimním VKV QRP závodě. A tak jsem v týdnu před Velikonocemi poněkud mrzutě sledoval předpověď, která stále tvrdila, že foukat bude i tentokráte.

V neděli ráno jsem na Velikonoční závod vyrazil na kótu Zavíravá v lokátoru JN89HH. Bylo tak nějak zataženo, asi tady poletovaly ty slibované písky ze Sahary, a samozřejmě větrno. Vsadil jsem vše na to, že pršet nebude, a tak jsem při stavění ušetřil nějaký čas neinstalací zakrývací plachty s její pavučinou provazů, ale zase jsem o jiný čas přišel vázáním druhého kotvení stožáru na jeho zodolnění proti větru.

Antény po montáži na stožár. (foto PPK)

V půli montáže vysílacích propriet, zrovna když jsem měl kolem sebe po zemi rozložené díly, po kterých by se dle mé představy nemuselo zrovna šlapat, se začalo cosi drát křovím směrem ke mně. Nakonec se z toho vyvrbilo stádečko divokých prasátek, proběhla kousek ode mě.

Na obou anténách jsem oproti minule udělal drobnou kosmetickou změnu, prvky i držáky prvků na ráhnech konečně dostaly barevná značítka tištěná z flexibilního filamentu. A montáž prvků šla tak o něco rychleji, nemusel jsem zase luštit polosmazané nápisy fixou.

Při zvedání stožáru s anténami jsem poněkud bojoval spíše než s větrem, tak s křovím na jedné straně a ostružiním na druhé, kdy se mi delší dobu nedařilo to skrze ty větve a binec na zemi dostat nahoru. Po několika pokusech se zadařilo, ještě jsem natáhl lanka od druhého kotvení, vybalil zbylé vysílací vybavení a v "pohodovém" čase 5minut před začátkem závodu jsem zapínal stanici.

Barevná značítka prvků. (foto PPK)

Měl jsem s sebou na kopci již vícekráte úspěšně odzkoušenou FT991A, home made antény 7el. DK7ZB na 144MHz a 14el. DK7ZB na 432MHz, na jejich přehazování jsem si tentokráte přibalil těžítko koaxiálního přepínače a na napájení jsem použil dva paralelně zapojené LiFePO4 aku 12V 24Ah. Celý závod jsem jel s výkonem nastaveným na 50W.

Začínal jsem na 144MHz. Nejprve jsem obvolával stanice, co jsem našel, pak jsem později jel nějakou dobu na výzvu. Za první hodinu jsem udělal 30 spojení. Nějak zázračně chodivé mi to nepřipadalo, prostě když nevyjde tento závod na termín provozního aktivu, tak je účast slabší a chybí spojení do zahraničí. V této první části se mi podařilo z jiných stanic než OK a OM jen spojení s DG0VOG, 9A3DF a I4GHG. Ještě jsem tam zaslechl asi DO1CTL a to bylo vše.

Stožár s anténami. (foto PPK)

Pak jsem se šel podívat na 70cm. Tam mi to připomínalo stav z loňska, kdy na pásmu bylo také totálně vymeteno, jakoby snad ani žádný závod nebyl. Nakonec jsem tam našel jen 3 stanice a tak nezbylo než vyvolávat výzvu. Jel jsem to na předem nevyzkoušené akumulátory včetně jejich nově vyrobené spojky, a tak jsem jen doufal, že je vše správně udělané a dlouhodobý provoz s odběrem 12A to vydrží. A na baterky jsem si nakonec nemohl stěžovat, po počátečním rychlém poklesu z 13.6 na 13.2V napětí drželo skoro jako na stabilizovaném zdroji, 13.2V při příjmu, 13.1V při vysílání, až ke konci závodu jsem se posunul o 0.1V níže.

Z čísel spojení, co dávaly první stanice, které jsem na 70cm dělal, jsem tak trochu došel k názoru, jestli by nebývalo lepší na 70cm začínat, říkal jsem si, že nějaké stanice tady asi byly, a už asi odešly. Nakonec jsem z toho vytáhl asi 15 spojení a po hodině, když už to začala být dost mizérie, jsem se vrátil na 2m. Tam tedy už spojení také moc rychle nepřibývala, ale v následující hodině se na pásmu objevily stanice z Itálie, podařilo se mi spojení s IV3CWI a I3QJZ. Ještě jsem zaslechl asi IV3GBO. Pak jsem se zase na nějakou dobu podíval na 70cm, tam přibyla ještě další čtyři spojení, ale celkově to tam už stálo za nic. Takže jsem se vrátil na 2m, ze zahraničních stanic se mi tam pak podařilo ještě spojení z 9A1N a E73O. Zkoušel jsem CW zavolat DL4CF a asi mě i bral, ale zhouplo se to vzápětí zpět dolů a zrovna z toho směru jsem měl silné místní rušení, takže mi v tom definitivně zmizel. Zkusil jsem se pak ještě jednou podívat na 70cm, ale přineslo to už jen jediné spojení a konec závodu jsem tak raději strávil na 2m.

Mapa spojení na 144MHz.

Na závěr závodu se na nějakou dobu protrhaly ty "saharské písky" na obloze a začalo pálit slunko. Tohle grilování bylo sice lepší než loňský liják, ale nějakou dobu jsem tak na displeji FTčka neviděl vpodstatě nic. To jsou okamžiky, kdy proklínám ovládání přes dotykovou obrazovku a přál bych si mít na stanici o pár obyčejných tlačítek navíc.

Na 2m z toho pro mě nakonec vyšel stejný počet spojení jako před rokem, ale více bodů, a potěšilo několik spojení do zahraničí, hlavně do Itálie, kam bych řekl, že se to po poledni trochu otevřelo. Na 70cm mi to sice vyneslo více spojení i bodů než loni, ale žádná delší spojení do zahraničí, nejdále jsem se dovolal jen na Klínovec, a celkově mi to na tomto pásmu zde v okolí Brna připadalo pusté a prázdné.

Mapa spojení na 432MHz.

Po skončení hlavního závodu mi zůstalo v baterkách ještě dostatek šťávy a tak jsem zkusil rozdat body v mládežnickém závodu. Provedl jsem průzkum toho, co na pásmu slyším. Na 208 byli 1KTW, ale byla na ně fronta, do které se nemělo smysl s mým výkonem a stanovištěm hned zkraje cpát. Na 265 jsem našel 2KPS a dovolal se. Ti se pak později přesunuli na 215 kousek nad 1KTW. Něco jsem slyšel na 290, ale nebylo to čitelné, až později jsem postupně z útržků poskládal, že tam asi byli 1KVK, ale o tohle nemělo smysl se vůbec pokoušet, museli by to napřed natočit na mě. Pak jsem si teda vystál frontu na 1KTW. Na 250 jsem následně našel ještě 2KPD, tam jsem se také nedovolal napoprvé. Něco jsem zaslechl na 260, na 233 si povídaly nesoutěžící stanice, někde jsem potkal 1TEH jak se snažil na sebe marně nalákat soutěžící stanice, a pak jsem ještě našel 1RST jedoucí stylem splašeného koně - na kmitočtech např. 282, 318, 286, 256, 305, 296, 286, atd., co jedno volání, to jiný kmitočet, akorát nějak z toho jejich počínání nebylo jasné, jestli někoho volají, nebo to je jako výzva, protože řekli vždy jen svoji značku bez výzvy a nic jiného, a příště totéž už zase někde jinde. No nakonec jsem teda s nimi spojení udělal, ale tento způsob provozu se mi jeví jako protistanice od zavolání odrazující. Loni byla na pásmu ještě stanice OM3KWZ, tak jsem to zkoušel točit i na Slovensko, ale nikoho jsem tam letos nezaslechl.

Při balení věcí už se zase nějak zatáhlo, měl jsem pocit že spadla i nějaká kapka, a tak jsem trochu zpytoval svědomí, zda jsem se neměl na rozdávání bodů vykašlat a raději pakovat a pádit domů. Podle předpovědi ze soboty něco po závodě mohlo přijít a čerstvější info jsem neměl. Ke konci závodu se už stočil i vítr, zatímco skoro celý den foukal ze směru, odkud mi to nějak vhodně vykrýval okolní porost a antény celkem držely směr, tak v závěru už mi antény vítr odtáčel a musel jsem je přidržovat. Ale nakonec nic nepřišlo, cestou ze Zavíravé do Útěchova přes ten jakýsi prachový závoj zase trochu začalo prosvítat slunko a ještě když jsem večer dorazil domů, tak bylo stále sucho.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz569074I4GHG JN63FU 686kmFT991A, 50W, 7el. DK7ZB
432 MHz201964OK1KAD JO60LJ 290kmFT991A, 50W, 14el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru