Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Zimní QRP závod na VKV 2024 | ---

Vysílání

2024

Zimní QRP závod na VKV 2024

4.2.2024, Babí lom, JN89GH, OK2PPK, 2m 70cm

Mojí hlavní vzpomínkou na tento závod bude extrémně silný vítr, jaký jsem při vysílání z této kóty ještě nezažil. Když jsem se rozhodoval, zda na kopec vyrazím, tak to s předpovědí počasí vypadalo všelijak, část závodu mi mohlo pršet, část zase foukat vítr, ale inzerovaná vichřice měla dorazit až v době, kdy budu z kopce pryč. Nakonec to bylo poněkud jinak.

Stožár před vztyčením. Konečně mám připevněné antény. (foto PPK)

Už když jsem nad ránem mířil s narvaným báglem z domu na autobus, tak dole v Brně foukalo, a to věstilo, že nahoře to bude o dost horší. A když jsem pak vyrážel od busu na finální tříkilometrový pochoďák směrem na hřeben Babího lomu, tak už i drobně mrholilo. Ta voda shora pak naštěstí rychle přešla, ale vítr celý den už jen sílil a sílil.

Stožár a antény jsem tak montoval sice bez problémů s ledem, sněhem nebo deštěm, ale zato v nepříjemném fučáku, kdy jsem vše musel hlídat před uletěním. Stálo mě to pak zdeformovanou trubku na spodku stožáru, když se do mě opřel poryv větru zrovna v okamžiku, kdy jsem stožár zvedal, a já spodním koncem zavadil o skálu.

Montáž mi šla v tom průvanu pomalu a závod jsem nakonec začínal s mírným zpožděním. V 1. etapě na 70cm se velice rychle ukázalo, že budu mít totální problémy se směrováním antén. Vítr s nimi házel na všechny strany o desítky stupňů v horizontální i vertikální rovině, chvílemi se stožárem bez rizika, že by se asi utrhnul celý jeho vršek, nedalo točit vůbec, a raději jsem ho nechal volně povlávat ve větru, a jediný jakžtakž stabilnější směr byl přímo proti západnímu větru, v jiných směrech to vůbec nedrželo. Tak nějak mi chyběla třetí ruka, abych stíhal současně všechno držet. Než jsem vylovil z báglu ještě jeden klip a chytil s ním roh deníku na návětrné straně, tak se mi několikrát stalo, že poté, co jsem protistanici předal report, nastala z mé strany pomlka, než se mi podařilo obrátit zpět roh deníku, který mi vítr právě přehnul a zakryl mi tak číslo spojení, které mám dávat.

Po vztyčení stožáru a připevnění krycí plachty. (foto PPK)

Na 70cm to byl se směrováním antén značný problém ještě o to více, že použitá 14el. yagi je už docela úzká a chce to s ní směrovat přesně. V první části etapy jsem udělal na výzvu pár na kilometry spíše kratších spojení a jinak to pak bylo paběrkování a hledání po pásmu, hlavně druhá hodina stála za nic. Ale zase se mi v ní podařilo udělat dvě spojení do JO50, ikdyž s 10W jsem tam byl asi slyšet mizerně, jeden z obdržených reportů byl 53.

Vysílací vybavení jsem měl stejné jako loni, tj. FT991A a home made antény na 2m 7el. DK7ZB a na 70cm 14el. DK7ZB. Akorát aku LiFePO4 12V jsem vyměnil po dvou letech za jiný, s menšími rozměry, bez BMS, stejnou váhou a podle štítku snad větší kapacitou 30Ah, dáli se věřit výrobcům na východ od ráje, kteří na štítek napíší cokoliv, co si budete přát. FTčko si při 10W řekne o 6A, takže jsem doufal, že s novým akecem nebudu muset ani za případného mrazu nějak šetřit a nějak se omezovat s případným jetím na výzvu. Reálná zkušenost s novým akecem ze závodu byla, že má o něco větší vnitřní odpor než ten starý, napětí mu při zatížení padalo o asi 0.2V níže. Celkem jsem spotřeboval asi 8.5Ah, resp. tolik jsem po závodě do baterky zpět dobil.

Pohled na vysílací pracoviště 1/4 hodiny před závodem. Ještě nemám ani vybalený a zapojený TRX. (foto PPK)

V poledne jsem přepnul na 2m a pokud jsem si dopoledne myslel, že vítr už snad ani silnější být nemůže, tak mě počasí vyvedlo z omylu, bylo to stále horší a horší. Krycí plachta proti dešti, který se naštěstí nekonal, vypadala, že se každou chvíli urve, stožár se nakláněl povětru a hrozil pádem se skály. Jediná klika byla, že 7el. na 2m je o něco širší, a tak to ve druhé etapě odsýpalo trochu radostněji, resp. dělal jsem spojení i do směrů, kam mnohdy anténa nebyla vůbec natočená, nebo během spojení zrovna poletovala o čtvrt otáčky tam a zpět.

Na 2m mě pak potěšilo spojení do JN47, ale byla to spíše náhoda, že se to zrovna vyhouplo, dotyčnou stanici jsem během závodu zaslechl jen asi dvakrát. Ke konci závodu jsem pak při vědomí, že už nějaká spojení mám udělaná, takže s úplnou prázdnou domů když tak nepůjdu, risknul ulomený vršek stožáru a rval jsem antény násilím do směrů, kam jsem chtěl já a nikoliv vítr, a zkusil jsem ještě jednou volat výzvu, a podařilo se mi tak ještě pár spojení i do Čech, ve která jsem v této fázi závodu už ani nedoufal.

Mapa spojení na 432MHz.

Ve dvě hodiny jsem to ihned zapíchnul a šel balit. Čekaly mě ještě dvě hodiny demontáže a skládání vybavení v průvanu, pak skoro hodinová cesta dolů a samozřejmě jako obvykle mi bus ujel o pár minut, takže ještě hodinové čekání na následující spoj. Potěšilo mě, že po skončení závodu měly obě antény ještě všechny prvky, přes plachtu jsem nahoru během závodu neviděl a dost jsem se obával těch naklapávacích tištěných držáků, protože do takovéto vichřice zamýšleny nebyly. Očekával jsem, že silný vítr by mohl minimálně ty metr dlouhé prvky z držáků yagi 144MHz vysmeknout, nebo by se mohly uvolnit při nárazu do větví okolních stromů. Ale kupodivu ty tištěné držáčky tento nezamýšlený test extrémním větrem nakonec ustály dobře. Takže zbývá už jen otázka, co by s nimi udělala námraza na prvcích. Tím teda samozřejmě nechci ponoukat počasí k nějaké nepleše, jako že by mi za rok na QRP závod připravilo i tady u Brna 10cm námrazy na anténách. Loni jsem sliboval, že sem na web dám někdy od těch obou antén podklady včetně těch tištěných dílů. To stále platí, akorát jsem to zatím nestačil ještě dokončit, je to poměrně dost práce to vše shromáždit a připravit pro zveřejnění na webu.

Mapa spojení na 144MHz.

Jak letošní QRP závod hodnotím? Na 70cm to pro mě byl horší výsledek než loni, stanice na pásmu by ještě nějaké udělatelné zřejmě byly, ale bez možnosti rozumně směrovat anténou to bylo špatné. Na 2m se mi proti loňsku podařilo udělat o pár spojení a o nějaké ty body více a hlavně mě potěšilo spojení do JN47. Mizerná byla pro mě účast cizích stanic, vlastně jsem za celý závod slyšel jen stanice OK, OM a D. Jen jedenkráte jsem slyšel ještě stanici 9A, když s ní někdo jiný dělal na svém kmitočtu spojení. Málo stanic bylo ze Slovenska, na 2m jsem tam sice ve druhé hodině zaslechl několik stanic, jak dělaly spojení mezi sebou, ale když jsem na tu stranu volal, tak se nikdo neozval. Kdyby nebylo toho zpropadeného větru, tak to asi bylo zajímavější.

Týden před QRP závodem jsem se byl na vrcholu podívat, jak to tam vypadá, v den závodu už není na nějakou improvizaci čas a stačí třeba vyvalený strom a všechny plány snadno letí do kytek. Do fotek z QRP závodu jsem tedy opět přidal i nějaké záběry z předchozího víkendu, kdy jsem měl na focení více času.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz415329DJ7GS/P JN47KW 584kmFT991A, 10W, 7el. DK7ZB
432 MHz273049DH3NAN JO50NC 400kmFT991A, 10W, 14el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru