Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Velikonoční závod 2023 | ---

Vysílání

2023

Velikonoční závod 2023

9.4.2023, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 2m 70cm

S účastí z portejblu na kopci ve Velikonočním závodě 2023 jsem váhal až do soboty před ním. Na stránkách závodu byly z loňského ročníku stále jen předběžné výsledky bez finálního vyhodnocení a nikde žádná zmínka, že se to letos jede, předpověď počasí pro mnou zamýšlenou kótu byla nejistá a deštivá a letos závod nevyšel na provozákovou neděli, takže se dala čekat slabá účast zahraničních stanic. Půl dne před závodem jsem se nakonec rozhodl přeci jen na kopec vyrazit.

Zavíravá. (foto PPK)

V neděli za svítání jsem tak mířil busem na kótu Zavíravá v lokátoru JN89HH. Dole v Brně to s počasím vypadalo nadějně, dokonce bylo při svítání trochu vidět slunce, ale jak bus dojížděl k Útěchovu a viděl jsem černé mraky nad lesem směrem k Zavíravé, tak mi bylo jasné, že pěkně tam tentokráte nebude.

Na Zavíravé se od konce ledna masivně kácelo, samotný vršek s nízkým porostem za vodárnou toho sice zůstal skoro ušetřený, ale cesta od Útěchova podél silnice dostala zabrat od lesní techniky a pršavé počasí na Velikonoce to ještě patřičně vylepšilo. Oproti loňsku to po příchodu na kótu moc příjemně nevypadalo, mokro, blátivo, místy zbytky sněhu a poměrně chladno. Před rokem tady bylo teda příjemněji.

Montáž antén na stožár. (foto PPK)

Velikonoční závod byla druhá akce, na kterou jsem s sebou bral počátkem roku vyrobené nové antény 7el. DK7ZB na 144MHz a 14el. DK7ZB na 432MHz. A tak stejně jako na QRP závodě v únoru na Babím lomě jsem i tady na Zavíravé řešil, jak delší antény bez poškození smontovat se stožárem a zvednout. Nakonec se mi to podařilo, ale bylo to tak tak, zavazely mi keře na jedné a pás ostružiní na opačné straně. Během montáže antén začalo poprchat, takže mi nezbylo, než po vztyčení stožáru roztahat pavouka z provazů mezi těch pár použitelných stromků, co tam jsou, a zavěsit na to plachtu na zakrytí vysílacího pracoviště před vodou shora. Naštěstí nefoukal vítr. Během montáže plachty se na kopec k vodárně vyhrabalo nějaké vozidlo. Napřed jsem myslel, že to je snad vysílací konkurence, ale nějak si mě nevšímali a kamsi cosi nosili a když se za chvíli ozvaly motorové pily, tak bylo jasné, že rušení sice bude, ale nikoliv ve VF spektru, ale akustické.

Kromě výše uvedených antén jsem měl s sebou podobné vybavení jako před rokem, tj. FT991A, ale nyní už se zkráceným napájecím kabelem a tedy hypoteticky až 50W výkonu, a jako zdroj aku LiFePO4 12V 40Ah. Jako luxus jsem si letos přibalil do báglu těžítko v podobě koaxiálního přepínače CX210N, abych nemusel stále přešroubovávat koaxy. Logoval jsem opět jen na papír.

Kóta chvíli před začátkem závodu. (foto PPK)

Začátek závodu jsem zase jednou výjimečně stihnul včas, stanici jsem zapínal 7:57 UTC. Jel jsem dvě pásma 144MHz a 432MHz, takže to znamenalo rozdělit si zase časy, kdy se kterému z nich budu věnovat. Začal jsem na 2m, ale nějak moc zázračně chodivé mi to tam nepřipadalo a tak jsem se asi po 20ti minutách přesunul na 70cm. Tam jsem ale našel naprosto prázdné pásmo, nikde nikdo, až na výzvu se mi pak po nějaké době ozval OK1NPF. Postupně jsem pár stanic udělal, ale tady u Brna to prostě byla na 70cm totální mizérie. Potěšilo mě pak alespoň spojení s 9A3DF. Po necelé hodině strávené na 70cm jsem se pak raději přesunul na 2m. Na 70cm jsem se pak ještě několikráte vrátil, ale bylo to paběrkování, typicky jedno spojení za hodinu a spousta energie z baterky utopená v marném volání výzvy.

Původně jsem sice plánoval zase šetřit energii v akecu a jet většinou spíše s menším výkonem kolem 20W a volat méně často výzvu, ale stanic po kopcích asi bylo méně a směrem na Čechy byla nad Vysočinou deka z mraků nacucaných vodou, takže na dovolání se to chtělo zvednout výkon na maximum, co FT991A zrovna dokázala z baterky dát, a volat mnohem častěji výzvu.

Na 2m mi chyběly stanice ze severního konce Moravy, kdy se mi jediné spojení tím směrem podařilo až ve druhé půli závodu s OK2KRT do JN99. Ze Slovenska bylo stanic trochu více, hlavně lokátory JN88 a JN98 a jednou JN99. Nejvíce spojení pak přišlo ze strany od Čech a měl jsem pocit, že byla poznat ta delší 7 prvková anténa, protože se mi podařilo více spojení právě směrem za Vysočinu, než bývalo dříve obvyklé.

Vysílací pracoviště. (foto PPK)

Spodek SSB úseku 2m byl u mě nějakou dobu "obsazený" dvěma bližšími silnějšími stanicemi, než se pak přestěhovaly jinam, ale vzásadě jsem neměl nějaké extra problémy s rušením. Zahraničních stanic jsem udělal málo, pěkně byli u mě slyšet DG0VOG a HG1DRD, na výzvu mě zavolal OE1GDA a pak se mi na výzvu podařilo spojení i s S59A. Teoreticky bych mohl být spokojený, že se zadařilo více spojení do čtverců JO60 a JN69, ale musel jsem si přiznat, že to bylo také díky tomu, že na Klínovci během závodu prostřídali minimálně 3 značky. Na 70cm jsem OK1KAD také zaslechl a zkoušel je volat, ale nebrali mě tam.

Ze zahraničních stanic na 2m jsem měl vlastně ještě jedno spojení, a to s DL/OK7NV z Lužických hor. V papírovém logu ho mám přijatý správně jako JO70IT, ale při přepisu do PC jsem prohodil písmenka a vyhodnocovateli poslal deník s JO70TI. Až když jsem následující den po odeslání logu hledal na mapce spojení, proč tam ten puntík v Lužických horách nevidím, tak jsem si té chyby všimnul. V předběžných výsledcích byl v té době už uveden i DL/OK7NV s lokátorem, a tak už jsem ten svůj překlep neopravoval a i tady u mě na webu jsou data v logu i součty bodů uvedeny s překlepem tak, jak jsem to vyhodnocovateli napoprvé předal.

Poslední dvě hodiny závodu na 2m stály za nic. Ještě neudělané stanice jsem skoro žádné nenacházel, hodně jsem musel volat výzvu a smutně přitom koukal, jak po zaklíčování čím dále více poklesává napětí na baterce. Nějaká spojení se ale nakonec na výzvu ještě podařila. Poslední spojení s OK1CBB bylo takřka last minute, kdy jsem ho zaslechl až někdy zkraje poslední desetiminutovky a hned mi ho překrylo rušení a pak mi zmizel. Ale měl jsem štěstí a 2 minuty před koncem se signál od něj na chvíli zase vyhoupnul.

Mapa spojení na 144MHz.

Během závodu bylo "aprílové" počasí, občas hodně zataženo a poprchalo, občas byla v mracích díra a na chvíli zasvítilo i slunko. Nějakou dobu to vypadalo nadějně, že věci dokonce oschnou a domů pojedu jen lehce navlhlý, ale v závěru hlavního závodu se zatáhlo a poprchalo a na začátku závodu mládeže se pak rozpršelo fest a musel jsem z plachty nad hlavou vylévat během chvíle litry vody. Nějakou dobu s deštěm padaly i ledové krupky.

Po zkušenostech z loňska, kdy závod mládeže byla vždy čtvrthodinová fronta na jednu stanici, a pak další atd., jsem chtěl původně jen zkusit mrknout, zda tam nebude někdo udělatelný rychle a spíše začít hned balit, abych se z kopce dostal dříve než se setmí nebo začne pršet. Počasí to ale změnilo, nezbylo mi než sedět pod plachtou a čekat, až to nejhorší přejde. OK1KTW jsem v závodě mládeže udělal rychle, pak jsem na pásmu objevil OM3KWZ a chvíli poté ještě OK1KCB. Ještě jsem zaslechl, že tam někdo dělá spojení asi s další stanicí někde v Čechách, kterou jsem nebral, no a pak dlouho nic, až ve druhé půlhodině jsem ještě našel OK2KPS. Pak mi už začalo zatékat na vysílač a do věcí kolem něj a musel jsem to vypnout a vysílač s akecem a deníkem sbalit a uklidit do báglu.

Mapa spojení na 432MHz.

Poté jsem dlouho čekal, až déšť přejde. Abych mohl složit stožár a antény, tak jsem napřed musel zlikvidovat plachtu a její provazy, jenže pak už by se nebylo s věcmi před deštěm kam schovat. Někdy před šestou to vypadalo, že déšť ustává, a to už mě začínal i tlačit čas, abych se z kopce dostal za světla - delší úsek blátivé cesty jsem potřeboval obejít po silnici a na ní je docela čilý provoz a já byl ve vybavení do lesa bez reflexních prvků. Rozebral jsem a složil plachtu s provazy, popřenášel věci ven z jámy a sundal dolů stožár a začal odmontovávat antény, když začalo pršet znovu. Tak jsem to holt musel už spakovat v dešti. I celou cestu do Útěchova pak pršelo a déšť stále sílil a pro zlepšení nálady mi ještě o pár minut ujel poslední bus jedoucí ještě v kratším denním intervalu. Ale měl jsem i kliku, největší liják se spustil až když jsem byl na zastávce schovaný pod střechou. Ještě mě pak potkala jedna nepříjemnost při přestupování, kdy se mi urvalo držátko, za které se bágl přenáší a zvedá při nahazování na záda, takže po nedávné opravě gemmy po škodách ze zimního QRP závodu mě čeká zase další látání. Alespoň že to teď přežila ta náhradní 3D tištěná trojzubá spona, co mi její původní originál minule prasknul.

Celkově tedy u mě byl letošní Velikonoční závod nijak moc záživná akce s deštivým počasím a nepříjemným lijákem při balení, na obou pásmech jsem potkal minimum zahraničních stanic a na pásmu 70cm bylo skoro vymeteno. Spojení bylo letos na obou pásmech o dost méně než loni a na body to vyšlo také hůře.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz567861S59A JN76XQ 297kmFT991A, 50W, 7el. DK7ZB
432 MHz1415259A3DF JN86HF 343kmFT991A, 50W, 14el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru