Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » VHF contest 2022 | ---

Vysílání

2022

VHF contest 2022

3.-4.9.2022, Babí lom, JN89GH, OK2PPK, 2m

Ukolébán relativní pohodou na pásmu 2m v letním QRP závodě a tím, že v Polním dnu to šlo mezi big guns na 2m tak nějak přežít, jsem se nakonec rozhodl zkusit odjet na tomto pásmu letošní VHF contest shora z Babího lomu. Vzal jsem s sebou FT991A, 5el. DK7ZB a na napájení 12V aku LiFePO4 40Ah. Ten by mi na celých 24h nevydržel, takže opět přišlo na řadu šetření s energií - začínal jsem později, nejel to tahem celou noc a vesměs jel se sníženým výkonem kolem 10W a plného výkonu používal jak šafránu.

Stožár s anténou. Dvě kotvy jsou uvázané za výběžky skály, jedna za velkou borovici. (foto PPK)

Na kopec jsem tedy vyrazil až v sobotu odpoledne a uvažoval jsem s cestou nahoru i stavěním pracoviště v pohodovém režimu a se začátkem vysílání tak od 18h SEČ. Jenže nakonec bylo vše jinak, cestou na autobus mi praskla na báglu jedna ze spon, bez které se ty těžké krámy na kopec vláčet nedaly, takže jsem musel zpět domů a nejprve ruksak opravit. Z cesty a montáže pracoviště se tak stala nepohodová honička a vysílat jsem začínal až po 19h i přesto, že jsem se vykašlal na preventivní natažení plachty proti dešti ještě za světla.

Po zapnutí rádia mi za chvíli bylo jasné, že to s rušením bude tentokráte pěkně divoké. Na východě byla totální hradba z několika hodně silných OM stanic rozprostřená v SSB segmentu od jednoho konce po druhý a s polohou od JJV až po SSV. Od severu to zajišťovala jedna naše stanice a když jsem to otočil na západ, tak moje krátká yagi nestačila ten hukot z východu potlačit tak, aby se v tom neztrácely i silnější signály. Z řady spojení se tak stávala loterie, kdy se do toho zase ozve chrochtání, které vše přebije. Jak jsem tak koukal, tak podobné problémy mělo více lidiček na pásmu, mockráte jsem zaslechl to stejné - prosím opakovat, mám tady QRM.

Západ slunce. (foto PPK)

Už před 20h se dost setmělo, takže jsem na to přestával vidět. Jel jsem klasicky na papírový log a začal jsem dělat v dablovačce chyby, např. jsem zapsal stanici o sloupec vedle apod. - tímto se omlouvám 3 stanicím, které jsem později omylem volal podruhé, něco mělo na svědomí tady to přítmí a něco později nálet hmyzu. Nakonec jsem musel jít namontovat bludičku na svícení a doufal, že mi na jednu LiOn 18650 vydrží jet až do rána. Světlo mi ale následně způsobilo problém - začali na mě nalétávat sršni a kolem půl desáté už byla situace neudržitelná, spojení s jednou YU stanicí jsem dodělával mávaje kolem sebe deskami s logem. Protože fučel silný vítr, tak se lampička nedala zastínit nějakým kouskem papíru, poletovala sem tam a otáčela se. Nakonec jsem musel na delší dobu vše vypnout a úplně zhasnout. Až se situace trochu zklidnila, tak jsem šel natáhnout plachtu, ne proti dešti, ale proti sršňům. Měl jsem kliku a trefil jsem správně stranu, ze které na mě z lesa nalétávali, takže po zastínění plachtou už dali pokoj.

V noci na kótě. Osvětlení svítilnou od Fénixe na jeden aku LiOn 18650 staženou na 2. nejnižší stupeň a s nasazenou rozptylkou. Žádný počítač, pouze papírový log a dablovačka. (foto PPK)

Skalní sesle na vrcholu neodpovídá zrovna mým rozměrům, takže o ergonomii vysílacího pracoviště lze říci leda to, že stojí za starou belu. Kolem 1h v noci už jsem byl tak rozlámaný, že jsem to vypnul a zkusil se nějak na tom kousku prostoru natáhnout. Spát se na tom nedalo, ale když jsem už už kolem 3h ráno nabyl jakéhosi pocitu pohody, tak mě z polospánku vytrhlo něco jako zahřmění. Moc mě to nepotěšilo, můj stožár byl nejvyšším hromosvodem v okruhu několika kilometrů a abych ho dokázal sklopit, tak bych musel napřed půl hodiny rozmotávat provazy, co držely plachtu na skále. V meteodatech jsem po závodě našel skutečně několik výbojů v té době pár kiláku ode mě.

Vzápětí začalo krápat a pak se spustil pěkně silný liják. V duchu jsem děkoval sršňům za jejich večerní návštěvu, která mě donutila plachtu natáhnout. Nicméně svému dílu jsem zase až tak nevěřil, raději jsem zůstal vzhůru a šel zase vysílat, než abych riskoval, že se probudím uprostřed kaluže, až to někde proteče. Za vysílačem se plnilo jedno jezírko, druhé rostlo vedle něj a z obou voda odtékala někam pod igelit, na kterém jsem seděl. Doufal jsem, že pak zamíří spíše do spáry ve skále za mnou než pode mě. Ve 4h ráno začala plachta prokapávat a nezbylo mi než to vypnout, zakrýt vysílač igelitem poslední záchrany, schovat log před rozmáčením a čekat zabalený v celtě, až to přejde. Déšť začal ustávat kolem půl šesté, takže jsem pak vylezl ven, povyléval jezírka z plachty a kolem 6h SEČ se vrátil k vysílání.

Bazének vedle stožáru, odtékat to může jen kamsi dozadu pod plachtu, na které sedím. (foto PPK)

Moje doměnka, že tím je problém s deštěm za mnou, se ukázala jako lichá. Kolem 7h začalo pršet znovu a liják byl ještě silnější. V 8h se opakovala situace z noci, začala protékat plachta a musel jsem to zase vypnout a pozakrývat. Déšť ustal až kolem půl desáté. Po 10h se pak ještě jednou na nějakou dobu rozpršelo.

Přes marast na pásmu mě potěšilo několik spojení do Itálie, podařilo se dvakrát Švýcarsko a i jedno spojení do Dánska. Více spojení bylo do Německa a mezi nimi i můj ODX. Spousta dlouhých spojení mi utekla - někam jsem se přes veškeré snažení nedovolal, jinde jsem stanici zaslechl, ale nakonec to ani nezkoušel, protože vzápětí mi signál zcela překrylo nekončící chrochtání od některé big guns stanice. Takto mi např. uteklo spojení do Francie.

Na kótě v poledne po dešti. (foto PPK)

Celý závod jsem jel nakonec v režimu vyhledávání stanic. Kvůli úspoře energie jsem s nějakým velkým voláním výzvy nepočítal, ale samořejmě jsem chtěl dát také šanci ostatním, co stejně jako já spíše bicyklují po pásmu, a někde se na chvíli ozvat. Ale za celý závod se mi nepodařilo najít na pásmu volné místo, ať jsem se naladil kamkoliv, tak tam už někdo byl, obvykle i více stanic najednou.

Akec mi nakonec vydržel až do konce závodu, ikdyž je pravda, že postupně jak v neděli začalo více poklesávat napětí, tak jsem šetřil s výkonem, co to šlo. Věci do odpoledne neuschly, takže v 16h jsem začal rozmotávat změť promáčených provazů a plachet a snažil se to zase vše nacpat do báglu. V 17:40 jsem měl sbaleno a vyrážel na cestu zpět. Domů jsem dorazil utahaný a ospalý dostatečně na to, že jsem stačil večer jen nahrubo přepsat papírový log do PC a kontrolu přepisu a odeslání jsem nechal až na pondělí. I tak jsem pak v pondělí večer posílal log nadvakráte, napoprvé jsem přehlédl u 142. spojení chybu, kdy jsem čas 1009 do PC přepsal jako 0909. V letním QRP závodě jsem podobným blbým přepisem přišel o jedno spojení záměnou načmáraného F za P, v 2. subregu jsem podobně také jedno spojení odepsal.

Jak jsem se z letního QRP vracel příjemně naladěn, tak z tohoto VHF contestu jsem dorazil s mizernými pocity, ani ne tak kvůli fyzické náročnosti, kterou to pro mě znamenalo, ale kvůli rušení, které na pásmu panovalo.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz16142708DM1CG/P JO30FQ 737kmFT991A, 50W, 5el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru