Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Letní QRP závod na VKV 2022 | ---

Vysílání

2022

Letní QRP závod na VKV 2022 (Alpe Adria VHF contest 2022)

7.8.2022, Babí lom, JN89GH, OK2PPK, 2m

Letní VKV QRP závod jsem jel naposledy s radioklubem OK2KBA v roce 1999 z kóty Vrchmezí, a sám jsem ho jinak jako "single op" vynechával kvůli obvyklé kolizi s dovolenou. Letos jsem nad účastí váhal, ale nakonec vyšel čas i počasí, a tak jsem vyrazil stejně jako v zimním QRP závodě na Babí lom severně od Brna do čtverce JN89GH. Vzal jsem s sebou stejné vybavení jako v zimě, tj. FT991A se zredukovaným výkonem na 10W, 5el. DK7ZB a na napájení LiFePO4 12V 20Ah. Anténa teda nebyla úplně stejná, oproti stavu v zimě dostala nové držáky prvků a po poškození na Velikonočním závodě i nový reflektor.

Příchod k vrcholu Babího lomu. (foto PPK)

Trochu jsem váhal při volbě kapacity aku, zda těch 20Ah bude na šest hodin závodu stačit, ale nakonec se mi nechtělo vláčet s těžším aku 40Ah a ušetřil jsem tak nějaká kila i prostor v báglu. Baterka nakonec celý závod vydržela, ikdyž jsem oproti zimnímu závodu tentokráte nepřepínal na 5W a jel to celou dobu s 10W.

V sobotu před závodem zapršelo a trochu se ochladilo, takže v neděli bylo docela příjemně, akorát mi nahoře foukal poněkud silněji vítr, než bych potřeboval. Ráno se mi nechtělo vstávat už ve 4h, abych stihnul autobusový spoj o hodinu dříve, a tak jsem na kótu dorazil krapet později, než by bylo záhodno. Ale nakonec jsem začínal jen s asi 15 minutovým zpožděním. A kdybych neztrácel čas focením a nefučel vítr, ve kterém jsem měl trochu problém nainstalovat plachtu jako stínění proti slunci, tak bych začátek závodu zřejmě stihnul.

Po smontování stožáru. (foto PPK)

Se stíněním proti slunci byl poněkud problém. V místě, kde jsem, je skalní hřeben velmi úzký a na východní straně je mnohametrový sráz dolů. Už samotné kotvení stožáru je těžký kompromis, na východní a západní straně není za co lana uvázat, dvě lana chytám za vyčnívající části skály a jedno z nich drží takřka na "dobré slovo". Takže i nosné lano pro zástěnu šlo natáhnou jen v ose hřebene a dokud se slunko neotočilo od východu k jihu, aby zástěna zafungovala, tak jsem neviděl na displeji skoro nic, na přímém slunci je obtížně použitelný.

Docela mě překvapilo množství hlavně zahraničních stanic na pásmu. Přeci jen se projevilo, že u nás se závod jel jako QRP a lidí, co vyjeli s plnou párou do souběžně probíhajícího Alpe Adria VHF contestu, bylo naštěstí méně, takže bylo méně rušení a bylo o něco lépe slyšet vzdálenější stanice. Horší to bylo s dovoláváním, často jsem ztrácel spoustu času s voláním a čekáním, až dokončí spojení ti šťastnější, a ne vždy se pak nakonec spojení podařilo. Jednu z italských stanic jsem dělal dokonce skoro 1/4 hodiny. Holt to je daň za QRP výkon a byl jsem spíše mile překvapen, kolik spojení se mi se vzdálenějšími stanicemi nakonec podařilo, obvzláště když je mi jasné, že mnohé z nich jedou v Alpe Adria contestu s mnohem větším výkonem a musí mě lovit ze šumu a mezi voláním jiných lokálních silnějších stanic.

Vysílací pracoviště. (foto PPK)

Z delších spojení mě potěšilo několik spojení s E7 stanicemi do lokátorů JN83 a JN84 a podařila se i tři spojení do Itálie, s tím jsem s 10W ani nepočítal, že se to zadaří, před závodem jsem si říkal, že když udělám tak jedno spojení někam do JN64 nebo JN63, tak budu hodně rád. Zaslechl jsem ale řadu dalších stanic, některé jsem zkoušel volat a nedovolal jsem se, jiné jsem jen zaslechl a než dokončily stávající spojení a mohl jsem je volat, tak se signál ztratil. V poznámkách mám např. stanice DL0RH, IQ3CO, LZ2T, IK3UNA/1, IZ3NOC/4, 9A3RU, IK3SSG, YT5W nebo IQ0HV (prosím je to bez záruky, že jsem ty značky zachytil správně).

Vysílací pracoviště - FT991A, aku LiFePO4 12V 20Ah, papírový log a dablovačka v deskách, měřák napětí aku a napravo patní ložisko stožáru. (foto PPK)

Log jsem psal zase na papír, takže vývoj závodu nemám v paměti ani tak po hodinách jako spíše po listech logu (á 30 QSO na stránku). První strana tak bylo zjištění, že místo očekávaného převažujícího počtu OK stanic dělám spíše spojení do zahraničí občas proložené nějakou OK stanicí. Z delších spojení se podařilo jedno do JN83 a jedno do JN39. Na druhé straně logu se zvýšil poměr OK stanic, ale také přibyla dlouhá spojení, 2x do E7 a 2x do I. Třetí strana je více spojení do 9A a další spojení do I, ale také větší díry, kdy jsem se marně snažil někam dovolat a končí přelomem do poslední hodiny závodu, kdy se moc nedařilo, ale podařil se alespoň 1x JN47. Poslední strana deníku je pak hrst spojení s OK stanicemi, kdy jsem nějakou dobu volal výzvu, je tam vidět, jak omezený dostřel jsem s těmi 10W a krátkou anténou měl, pro delší spojení chtělo stanice hledat, na výzvu nepřišly, a pak už je tam jen pár zase ubicyklovaných spojení v závěru, kdy jsem se pokusil dorazit to do stovky spojení.

Po skončení QRP závodu jsem to krapet "prokoučoval" s Alpe Adria VHF contestem. Nepodíval jsem se, kdy vlastně končí, a když jsem slyšel, že po 13h UTC ještě někde na pásmu někdo dělá spojení, tak jsem si myslel, že zase jen někomu jako obvykle jdou zrovna na konci závodu špatně hodiny, a šel jsem to sbalit. Až večer doma jsem se pak podíval do podmínek a zjistil, že to vlastně končilo až hodinu po našem QRP závodě. Škoda, tu hodinu bych tam ještě vydržel a v baterce ještě nějaká šťáva zbyla, třeba by se podařilo spojení s některou z těch stanic, co jsem v QRP závodě slyšel, ale nedovolal se na ně.

Po delší době to tak byl jednou zase závod, kdy jsem se vracel domů sice utahaný, ale s dobrým pocitem - příjemné počasí, žádné nepříjemné rušení znemožňující provoz, spousta pěkných delších spojení do zahraničí a žádné poškození vysílacího vybavení. Takže díky všem za pěkný závod.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz10124516IQ0PG JN63JF 736kmFT991A, 10W, 5el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru