Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Polní den 2022 | ---

Vysílání

2022

Polní den 2022

2.-3.7.2022, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 2m 70cm

Výjezd na Polní den jsem původně neplánoval, počítal jsem s tím, že když zbyde čas, tak zase "rozdám" jen nějaké body ze stálého QTH v dolíku v Brně. Nakonec mi to ale nedalo a rozhodl jsem se, že vylezu alespoň někam trochu výše na nějaký vršek tady v okolí Brna. Akorát jsem do poslední chvíle čekal na vývoj počasí, jestli jet jen na neděli nebo jestli půjde zůstat na kopci i přes noc - limitoval mě objem a váha ruksaku při přepravě pěškobusem, nebyla šance do něj dostat i nějaké vybavení pro případ deště. Nakonec to dopadlo tak, že jsem vyrazil stejně jako ve Velikonočním závodě na Zavíravou a vyjel jsem už v sobotu. Nicméně mohl jsem s sebou vzít pouze jediný akumulátor (40Ah) a ten by mi celý 24h závod nevydržel, odhadoval jsem, že když budu šetřit, tak by snad mohl vydržet tak 12-15h provozu. Takže jsem zcela cíleně na kopec vyrazil se zpožděním a neuvažoval jsem s provozem přes celou noc.

Montáž antén na stožár. (foto PPK)

V době, kdy závod začínal, jsem tedy teprve dorazil na kótu, a před sebou jsem měl ještě nějaké 2h příprav. Prostor jámy na vrcholu byl zarostlý ostružiním a jiným bincem, napřed jsem si tam musel vydobít kus prostoru, kde bych mohl vůbec existovat. Pořádnou čáru přes rozpočet mi udělali mravenci, co se usídlili zrovna v místě, kde jsem o Velikonocích seděl, musel jsem vše posunout kousek bokem, takže i délky kotev vyměřené o Velikonocích, mi teď byly k ničemu. Štěstí bylo, že kolem půl páté plácek částečně zastínil jeden ze stromků, takže jsem se přestal opékat na slunku.

Před Polním dnem jsem konečně udělal opravy na vysílacím vybavení po Velikonočním závodě. Anténa 5el. DK7ZB dostala nový reflektor včetně jeho držáčku a na stožár jsem přidal jednoduché jištění z provázku a karabinky proti sklouznutí z pomocného lana při montáži. Druhá oprava byl přívodní kabel k radiostanici. Zkrátil jsem ho o polovinu a vyhodil z něj druhou pojistku, co byla na záporném pólu. Tím se na něm úbytek napětí zmenšil více jak o polovinu.

Kóta v sobotu navečer. (foto PPK)

Vysílat jsem začal po čtvrt na sedm večer SEČ. Nejprve jsem šel na asi 2h na 70cm. Těsně před začátkem vysílání jsem zkoušel na obou pásmech, jestli s upraveným kabelem už stanice dá plný výkon. Vypadalo to, že s čerstvými baterkami ano. Nicméně celý závod jsem pak baterku šetřil jak jen to šlo, a tak jsem většinou vysílal jen s výkonem 10-20W a skoro vůbec nevolal výzvu.

Na 70cm nijak narváno nebylo, ale konečně jsem na tomto pásmu mohl na něco použít zobrazení spektra, z domu nebo i z portejblu v QRP závodě nebo ve Velikonočním závodě tam byly vidět tak 1 nebo 2 stanice a jinak nic. Měl jsem obavy z jedné stanice západněji ode mne, co měla jet s PA pověšeným za FT991A. Nevím zda nakonec ten setup použila, ale žádné rušení se nekonalo, to mě potěšilo. Hodně silný signál u mě měla jedna slovenská stanice, byla sice trochu širší úměrně svému výkonu, ale opět žádný binec po pásmu. Chodilo mi to stejně mizerně jako obvykle, spojení jsem vesměs musel ubicyklovat, na výzvu se neozval skoro nikdo. Nějaká delší spojení se mi v těch prvních 2 hodinách nepodařila, ale pár spojení přes 300 a nějaké přes 400km se v logu objevilo, směrem na jih i na západ. Na sever to odtud nechodí.

Po půl deváté jsem se šel protáhnout a najíst, protože to zkroucené dřepění u stanice na zemi s logem a dablovačkou na klíně a trvalým natočením se jen na jednu stranu bez možnosti si nějak přesednout už mě zmáhalo. Holt totální polní podmínky bez stolu a židle.

V noci na kótě. (foto PPK)

Po vynucené přestávce jsem před 9h SEČ večer přešel na pásmo 2m. V té době tam již stanice dávaly čísla spojení i několik set. Pásmo 2m mi připadalo narvané k prasknutí, nikde ani místečko volna, kvůli tomu jsem na 2m za celý závod vůbec nevolal výzvu, nebylo kde. Měl jsem tady napřímo několik velmi silných stanic, hlavně ze Slovenska, to bylo vesměs bez větších problémů, a pak jednu stanici tady z okolí, kde jsem od ní měl spletry přes značný kus pásma, to už bylo poněkud nepříjemné. Byl to vlastně můj první test přijímače v FT991A na 2m pásmu plném silných stanic a celkem jsem s výsledkem spokojený, i přes ty silné stanice a spletry se dalo nějak pracovat. Když to srovnám s FT817 z dřívějších let, tak u ní mě podobná situace většinou práci na pásmu takřka znemožnila. Nicméně své limity to SDRko při příjmu má. V jiném menším závodě, když byla ode mě jen jedna silná stanice jen řádově kilometry a její signál nebyl zrovna ideální, tak jsem zápasil nejen s vlastním širokopásmovým rušením, ale na pásmu se objevovaly slabší falešné signály. U SSB to bylo poznat, protože většinou byl takový signál zkreslený a bylo mu špatně rozumět, ale když ta stanice jela CW, tak to na poslech vypadalo jako nějaká úplně normální slabší stanice a zdržovalo to při prolaďování pásma, musel jsem se na takovém místě vždy zastavit, odposlechnout značku, a pak jsem teprve mohl ladit dál.

Pohled na kótu západním směrem v neděli odpoledne. (foto PPK)

Na 2m jsem měl radost, že se mi krátce po mém začátku podařilo udělat spojení s IQ5NN, což byl pak i můj ODX. O půl desáté večer jsem to na nějakou dobu vypnul kvůli soumraku - musel jsem jít vymyslet osvětlení. Kvůli množství hmyzu nebyl dobrý nápad vysílat s čelovkou, jak jsem si původně naplánoval, a baterku nebylo kam pověsit. No nakonec jsem z asi 30m provazu vyrobil jakýsi zavěsný systém, který měl pak v neděli současně sloužit jako podpora pro zástěnu proti slunci. Na kótě je problém s tím, že les tam pokosila před léty vichřice a zatím jsou tam na půlce prostoru spíše jen menší stromky, za které se nedá nic uvázat, a když už je tam něco pevnějšího, tak je to daleko v hustníku a nevhodně rozmístěné. To mi sebralo čtvrthodinu, pak jsem se vrátil na 2m a zůstal tam až do půl dvanácté v noci. Pak jsem byl asi do půl jedné na 70cm, ale tam už pak po půlnoci nebylo skoro co dělat, tak jsem se vrátil na 2m, kde to bylo lepší a podařilo se mi ještě další spojení do Itálie a nějaké to Německo. Po čtvrt na dvě ráno SEČ jsem začal mít obavy o stav baterky, napětí začalo trochu klesat a hlavně při vysílání s plným výkonem se pohnulo viditelně dolů. Bylo to sice jen o nějakou desetinu voltu, ale ta LiFePO4 má vybíjecí charakteristiku hodně plochou. Spojení přibývala pomalu, a tak jsem naznal, že je čas to zabalit a nechat si raději nějakou energii v baterce na neděli, až bude na pásmu zase více stanic.

O spaní se teda moc nedalo mluvit, spacák jsem nebral, nebylo ho kam dát, normální karimatka se také nevešla, měl jsem jen krátkou na sezení, a nacpaný jsem byl v kraji jámy jak zkroucený skrčenec, ani nohy se nedaly natáhnout. Už navečer začala padat rosa a kolem 2h ráno už bylo vše úplně mokré. Stanici a vše ostatní jsem musel kvůli tomu rozebrat a zabalit na noc do kusu igelitu. Ve 2h ráno konečně vypnuli diskotéku - nevím kde v okolí byla, ale hlasité to bylo jako by hráli kousek ode mě. Tak nějak jsem se spíše než prospal tak pročekal na ráno. Plán byl vylézt někdy mezi 8 a 9h SEČ, až na plácek začne trochu svítit slunko a začne to osychat od rosy, a začít vysílat tak 7h před koncem závodu a doufat, že baterka vydrží.

Nedělní pracoviště. (foto PPK)

Ráno jsem zbudoval zástěnu proti slunci, po zkušenostech z Velikonočního závodu se dalo čekat, že by mě to tam jinak ugrilovalo i se stanicí a akecem. Stejně jsem potřeboval usušit promáčené celty. Kolem třičtvrtě na devět SEČ jsem se vrátil do závodu na 2m. Po hodině jsem se přesunul na 70cm. Před polednem jsem se pak zase vrátil na 2m a pak to ještě párkrát prostřídal. Mezitím jsem několikrát upravoval tu sluneční zástěnu. I přes ni to za ní bylo jak na grilu, jak z ní sálalo vedro. S tím vedrem a současným nedostatkem vody na pití jsem cítil, že na mě jde pěkné bolení hlavy, už v sobotu jsem na ně měl náběh. To už jsem byl rozhodnutý, že ikdyby baterka klekla před koncem, tak tam budu čekat minimálně do 16h, než slunko zaleze trochu za stromek, abych to nemusel balit přímo na slunku.

Antény. (foto PPK)

Na 70cm se mi v neděli podařil ODX s IO2V. Měl jsem z něj radost a vyšlo to tak tak, protistanice měla problém ode mě pobrat kód a několikrát už začala dávat dál výzvu a vypadalo to, že ze spojení nakonec nebude nic, ale pak se zadařilo, děkuji za trpělivost. Po poledni to ale už na 70cm byla mizérie a udělal jsem tam jen jediné spojení přesto, že jsem tam strávil dost času. Na 2m to bylo lepší, podařila se mi další dvě spojení do Itálie a asi jsem to měl na 70cm zabalit a raději se po poledni věnovat už jen dvoumetru. Baterka kupodivu stále držela, trochu pomohla i teplota, večer se přeci jen ochladilo a tak ráno po ohřátí napětí zase lehce stouplo, pak to postupně zase kleslo a pak se to drželo až do 16h, akorát když jsem jel s větším výkonem cca 40-50W tak to vždycky rychle pokleslo a po nějaké době na příjmu se to zase zvedlo. Po závodě jsem do baterky při rychlém nabíjení dostal asi 30Ah, ale není dobitá úplně na doraz, to dělám až těsně před jejím dalším použitím. Takže nějaká rezerva v baterce ještě byla, asi by zvládla ještě tak 1-2h nenáročného provozu (pokud údaj od výrobce o kapacitě nekecá, jak bývá u mnohých akumulátorů z východu často zvykem).

Po 16h jsem to začal balit, šlo to pomalu, jednak jsem byl už z toho vedra utahaný a jednak jsem musel rozmotat tu pavučinu provazů, co sloužila za kostru pro sluneční zástěnu. V 18h jsem konečně vyrážel na bus do Útěchova, a i díky tomu, jak nám teď od 1.7. zase "vylepšili" dopravu ze Soběšic do Králova Pole prodloužením intervalů, tak jsem se domů dostal za 1.5h (při vzdušné vzdálenosti 9km od domova, to se teda fakt "vyplatí" používat MHD místo auta).

Nejsem aspirantem na umístění na čelních místech výsledkové tabulky, takže mě až tak nedrtí pravidlo o nutnosti zasílat deníky nejpozději během pondělí po závodě, ale snažím se je přesto poslat včas. V neděli jsem dorazil z Polního dne domů utahaný a patřím k těm, kdo spojení zapisují do papírového logu a po závodě ho musí přepsat do počítače. Tak jsem seděl do noci u PC a přepisoval skoro dvě stovky spojení a pak to ještě po sobě kontroloval. Mnohem raději bych šel spát, jenže v pondělí jsem měl být od rána až do večera v práci. Takže o moudrosti tohoto pravidla a hlavně o jeho aplikování jen na některé stanice a navíc stylem, že dotyční musí tak nějak sami dopředu vědět, jak dobře se umístí, si myslím své.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz11426296IQ5NN JN63GN 712kmFT991A, 50W, 5el. DK7ZB
432 MHz7011879IO2V JN54WE 675kmFT991A, 50W, 9el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru