Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Moon contest 2022/8/432MHz | ---

Vysílání

2022

Moon contest 2022/8/432MHz

10.8.2022, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 70cm

Druhý pokus s Moon contestem ze Zavíravé, tentokráte na 432MHz. S tímto výjezdem na kopec jsem dopředu tak nějak nepočítal, těsně před ním byl letní QRP závod a vzápětí po něm jsem měl pro změnu jet na letní soustředění ROB, takže že bych ještě v půli týdne, který byl pro mě běžný pracovní, někde trajdal po kopci s nákladem vysílacích krámů na hrbě, jsem neplánoval. Ale nakonec se vše ve středu odpoledne vyvrbilo jinak, a někdy po 14h jsem se narychlo rozhodl, že zkusím se 70cm vyjet na Zavíravou. Vypakoval jsem se z práce dříve než obvykle, doma narychlo pobalil vše potřebné a valil na autobus.

Anténa 432MHz 9el. DK7ZB. (foto PPK)

Vzal jsem s sebou zase FT991A a protože jsem chtěl využít plný výkon, co stanice umí dát, tak jel se mnou větší aku LiFePO4 12V 40Ah. Z toho jsem moc radost neměl, protože to znamená jednak dvojnásobnou váhu oproti menšímu 20Ah, ale především to zabere mnohem více místa a tak tak se to vleze s ostatním vybavením do batohu. Jenže jiný menší LiFePO4, který by utáhl trvale až 12A momentálně nemám.

Pohled na kótu. Na vršky stromů ještě svítilo slunko. (foto PPK)

Na Zavíravé to od posledního závodu zase trochu zarostlo, takže opět následoval krátký boj s ostružiním, ale závod jsem jinak stihnul s bohatou časovou rezervou. Pomohlo, že minule jsem si označil lépe délky a pořadí lan a nafotil si místa uchycení, takže stožár držel na první vztyčení bez nutnosti poletovat nadesetkrát kolem provazů a upravovat délky. Před závodem jsem se pokusil prodrat skrze hustník a podívat se jaký je za hustníkem výhled, no sice se mi podařilo se skrze to prodrápat, ale za hustníkem je akorát další hustník, takže jsem si akorát vyfotil, jak není už shora opravdu nic vidět.

Ze závodu jsem měl pocit, že to nebyl žádný zázrak. Slyšel jsem z Čech jen pár stanic a něco z nich se podařilo udělat, ale bylo to takřka na hraně slyšitelnosti. Ta anténa 9el. DK7ZB, co jsem měl, je na toto prostě krátká, byla by potřeba delší s větším ziskem. Mezi 18:16 a 18:42 UTC tam mám velikou díru, vpodstatě jsem poskakoval mezi dvěma kmitočty a stál současně ve frontě na OK1KKL a na OK4DJ. To je tak krapet nevýhoda Moon contestu - než se udělá spojení na SSB, pak na CW, pak ještě popř. na DIGI a u všeho se předá dlouhatánský kód s QTH, tak to trvá věčnost, v tom směru jsou "zlaté" "normální" závody se standardním provozem, kde když už je na někoho jedoucího v run módu pajlab, tak to alespoň odsýpá.

V noci na kótě před koncem závodu. (foto PPK)

Po 19:22 to byla už mizérie, na výzvu se nikdo neozval, při prolaďování pásma jsem zaslechl pár stanic, třeba OK1IDL, ale hodně slabě, a zase jsem se někde trefil do nějakého volacího kolotoče, ale to už bylo bez šance. Nakonec jsem pak udělal už jen jedno spojení na CW za roh do Rudic a to bylo vše.

Ve středu byla jasná měsíční noc 2 dny před úplňkem, takže cestu zpět do Útěchova jsem šel z půlky bez baterky, jak bylo při měsíčním osvětlení dobře vidět. Pokusil jsem se stihnout bus už před 23h, ale když jsem slyšel, jak už jede od Vranova a já teprve dobaloval ruksak, tak mi bylo jasné, že toto teda nestihnu. Takže doma jsem byl zpět zase o půlnoci a pak ještě do rána uklízel ten bordýlek, co jsem vysypal z báglu a přepisoval log do počítače. Alespoň to zpracování logu je teď s novým LOC 2.1 rychlejší, stačí to napsat ve starém Atalanta Locatoru v režimu Moon contestu a nechat ho vyexportovat do EDI ten jeho nyní již chybný výpočet bodů, pak na to poštvat LOC a nechat ho přepočítat a v EDI opravit body a je hotovo.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz281767OK1NS J070EH 197kmFT991A, 50W, 9el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru