Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Moon contest 2022/7/144MHz | ---

Vysílání

2022

Moon contest 2022/7/144MHz

6.7.2022, Zavíravá, JN89HH, OK2PPK, 2m

Souběžně s přípravou na PD 2022 jsem zvažoval i využít příhodné konstelace hvězd, kdy na první středu v červenci vyšel zrovna svátek, a zkusit odjet červencové kolo Moon contestu na 144MHz z nějakého vyššího místa, než z dolíku z Brna ze stálého QTH. V normální pracovní den jsem totiž obvykle rád, že stačím dorazit domů z práce těsně před začátkem závodu (a někdy dorazím až dávno po něm).

Pohled na kótu po smontování vysílacího vybavení. (foto PPK)

Jako kótu jsem samozřejmě použil Zavíravou, protože jsem na ní byl tři dny předtím na PD a měl jsem tak ještě v hlavě různé takové drobnosti, jako kde mám co uvázat, jaké délky provazů budou potřeba, kam co položit atd. Akorát stejně jako s výjezdem na PD jsem i u MC čekal na aktuální počasí ve středu odpoledne, až bylo jasné, že nepřijde nějaká deštivá nepříjemnost.

Na Zavíravou jsem jel zase kombinací MHD a pěškobusu, takže jsem raději vyrazil s větší časovou rezervou. Díky předchozímu nácviku na PD a taky faktu, že oproti PD jsem s sebou nyní nebral pásmo 70cm, jsem měl vše připravené více jak hodinu před závodem. Tak jsem se mohl konečně na pásmu podívat po majácích a porovnat to s tím, co slyším zezdola z Brna.

Vysílací pracoviště. (foto PPK)

Měl jsem stejné vysílací vybavení jako na PD, tj. jen samotnou FT991A se základním výkonem 50W napájenou z LiFePO4 40Ah a horizontální yagi 5el. DK7ZB. Na FM jsem měl výkon nastavený jen na 30W, nechtěl jsem trápit baterku trvalým plným odběrem. I tak jsem za dvě hodiny Moon contestu spotřeboval tolik energie jako 3 dny předtím málem za třetinu Polního dne.

Původně jsem nepočítal s tím, že začnu zrovna na FM, ale nakonec to dopadlo obráceně a první čtvrthodinu jsem strávil právě na FM. Spojení přibývala, ale vesměs šlo spíše o bližší stanice. Pak jsem se přesunul dolů na SSB a CW a zůstal tam větší část závodu. Byl jsem rád, že se mi podařilo konečně spojení s OK1KKL na Kozákov, zespodu z Brna je jen tuším na pásmu, když s nimi dělá spojení třeba Jarek OK2PRF, tady nahoře jsem je měl "jak z praku". Podobně zespodu z Brna jsem už vícekráte prohledával směr na Senici na OK2VPX a nikdy ani ťuk, ale ze Zavíravé jsem ho slyšel perfektně. Nejdále jsem se dovolal na Javorskou na OK1OCL. Z delších spojení zmíním ještě třeba to do Lysé nad Labem s OK1XEV.

Spletry od stanice, co byla západním směrem. (foto PPK)

Zaslechl jsem tam ještě stanici OK1M?? (asi MBT), lokátor něco jako JO70E?, ale už jsem to nedokázal přečíst a pokusit se o spojení - bohužel asi 24km západně ode mě to zrovna rozjela jedna místní stanice a spletrovala pak zbytek závodu po celém pásmu tak moc, že plus minus 45° od jejího směru, což byl bohužel celý můj směr na Čechy, kde se daly nějaké další stanice očekávat, jsem měl nepoužitelný. Pro srovnání - v Polním dnu 21km ode mě severozápadním směrem jela jiná stanice s přiznaným výkonem 800W. Od ní jsem měl také hodně spletrů po pásmu, ale oproti této stanici z Moon contestu to byl čajíček, a dalo se pracovat. Ptal jsem se na to po závodě ještě jedné stanice tady odtud a měla s dotyčnou stanicí naprosto stejný problém. Bohužel jsem tak přišel asi o nějaké to spojení směrem do Čech. Před závodem jsem přitom zaslechl nějaké stanice ze středu Čech i na FM.

Po skončení závodu ve 22:00 jsem na nic nečekal a hned to vypnul a začal to při baterce balit, chtěl jsem stihnout noční bus o půl dvanácté z Útěchova, abych tam pak nemusel čekat hodinu na další spoj. Domů jsem se dostal po půlnoci a pak jsem ještě do rána přepisoval log do PC.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz382222OK1OCL J070EQ 222kmFT991A, 50W, 5el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru