Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Fotky » Rádiový orientační běh » ROB JTT2018 - školení v obsluze techniky | ---

Foto z JTT2018 ze školení v obsluze techniky

7. května 2018, rekreační středisko Protivanov

Popis

Fotogalerie: rob180507

Zdroj obrázků: OK2PPK, Canon EOS600D a SX210IS, Olympus C750UZ

Galerii sestavil: OK2PPK 27. května 2018 (30.5.2018 doplněno dalšími materiály)

Počet obrázků: 97

Náhled obrázků - stránka 3/4

(65) Ukázka uchycení provázku lampionu pod SI jednotku.

(66) Stojan s SI jednotkou, lampionem a záložními kleštěmi.

(67) Instalace značkovacího zařízení na nočním závodě. Kromě žluté reflexní folie, která je součásti stojanu, je použita přídavná reflexní páska namotaná kolem stojanu nad lampionem.

(68) Stojan je potřeba zamknout k vhodnému objektu, stačí i strom naležato (pokud ho zrovna neodtahuje traktor).

 

(69) Prostor kudy vede zamykací lanko zahraďte klacky, aby závodníci o lanko nezakopávali.

(70) Hliníkový stojan s lampionem, starší větší SI jednotkou a kleštěmi (tzv. rýček). Oproti laminátovým stojanům se na něm SI jednotka umisťuje do kovového držáku zajištěného šroubem a maticí, kleště jsou napevno.

(71) Instalace SI jednotky bez stojanu na strom, s použitím držáku SIčka a gumicuku. Lampion přímo na kmeni.

(72) Instalace SI jednotky bez stojanu na strom, s použitím držáku SIčka a gumicuku. Pokud to jde, je lepší chytnout lampion za nějakou větev kousek od kmene, aby byl co nejméně zakrytý kmenem.

 

(73) Instalace SI jednotky bez stojanu, přímo na strom. Používá se jiný držák SI jednotky (je zespodu rovný, bez šroubu), jednotka se uzamkne ke kmeni lankem vedeným přes otvor pro čip a tenkým gumicukem se přichytí za okraje držáku ve stabilní poloze.

(74) Instalace lampionu, kleští a SI jednotky bez držáku na strom. Bez držáku a gumicuku se jednotka na strom připevňuje špatně a většinou přes veškerou snahu na kmeni blbě drží.

(75) Na malých závodech se místo SI jednotek někdy používají jen značkovací kleště. Na jedničkových soutěžích se instalují vždy spolu s SI jednotkou a slouží v případě poruchy jako záložní ražení.

(76) Instalace lampionu a kleští přímo na strom, používala se hlavně v dobách, kdy jsme na menších závodech většinou neměli SI jednotky a stojany.

 

(77) Foxoringová kontrola. Na černý stojan s SI jednotkou bez lampionu je ve spodní části připevněný vysílač Microfox HF. Stojan je lankem zamknutý ke stromu.

(78) Foxoringová kontrola, střed kolečka byl na louce vpravo nahoře. Vysílač je vůči středu kolečka schovaný za silným stromem, v mokrém podrostu to může způsobit, že nebude slyšet. I v tomto případě byl signál slabší, ale v mezích použitelnosti.

(79) Reálná instalace foxoringové kontroly na jedničkových závodech. Na stojanu jsou dole ve skutečnosti nalepené 2 vysílače těsně vedle sebe, každý má i vlastní anténku. Toto je záběr z doby, kdy anténky byly ještě o něco delší a obsluhy je ohýbáním zkracovaly dle potřebné slyšitelnosti.

(80) Ukázka instalace kontroly na sprintech. Vysílač je Contest 2012 s plnohodnotnou 80m anténou, značkovací zařízení má ale jen červenobíle pruhovaný stojan bez lampionu.

 

(81) Pokud taháte zamykací lanko k SI jednotce na větší vzdálenost, je dobré do prostoru, kudy lanko vede, dát nějaké větve. Závodníci lanko nevidí a mohou o něj zakopnout.

(82) Ukázka instalace 2m kontroly na oddílových štafetách. Je použit vysílač Contest s plnohodnotnou 2m anténou, ale stojan je jen s malým lampionem.

(83) Ukázka instalace 2m kontroly.

(84) Ukázka instalace 2m kontroly.

 

(85) Ukázka instalace 2m kontroly. Prostor, kterým vede lanko od stojanu, je zablokovaný větvemi, aby o něj závodníci nezakopli, vysílač v tomto případě není vůbec na zemi, ale visí o 2m výše na konstrukci posedu, protože dole měl kmen stromu proti zamykacímu lanku moc velký obvod.

(86) Ukázka reálné instalace 2m antény. Koax jde v horní části svisle a prvky jsou vodorovně.

(87) Ukázka instalace 80m kontroly.

(88) Ukázka instalace 80m kontroly. Protiváha je překryta větvemi.

 

(89) Ukázka instalace 80m kontroly. Je vidět upevnění laminátu gumicukem a použité modré spirálové zamykací lanko. Protiváha je překrytá smrkovými větvemi.

(90) Ukázka instalace 80m kontroly. Protiváha je překrytá několika většími klacky.

(91) Na některých závodech (např. linii) se používají v pásmu 80m vysílače Microfox HF. Mají na sobě namontované dva kusy lanka (cca 1m), to u vývodu A je anténa. Vysílač se instaluje vertikálně zavěšením na vhodnou větev či stromek, anténou nahoru.

(92) Na některých závodech (typicky linie) se používají na pásmu 2m vysílače Mikrofox VHF. Jako anténu mají přímo na sobě namontovaný dipól ze dvou kusů drátu s provázky na konci. Instalují se vodorovně uvázáním za větve, je to dipól, takže nejvíce září ve směru kolmém na svoji osu, podle toho ho natočte např. vůči místu, kde má být signál na linii slyšet.

 

(93) Vysílače Microfox HF i VHF se zapínají uvnitř spínačem ON/OFF do polohy ON. Pokud se pojede na relace, tak se zapínají do jejího začátku (nastartuje se tím v nich časovka), při provozu na trvale je to jedno.

(94) Vysílač Microfox má na sobě na boku přepínač 0/1. V poloze 0, je-li zapnutý vnitřní spínač napájení, je vysílač v režimu s malým odběrem, nevysílá a LED bliká zeleně. Po překlopení do polohy 1 vysílač vysílá dle nastavení buď v relaci či trvale a během vysílání svítí LED v jeho rytmu červeně.

(95) Vysílače Contest nastaví na závod vždy technici dopředu pomocí počítače, ale někdy dojde k chybě a je potřeba narychlo v terénu opravit nastavení panýlkem. Po připojení vidíte takovouto obrazovku a šipkou dolů přepínáte režimy klid, trvale, relace a vstup do nastavení.

(96) Až se dostanete na tuto volbu, tak ji potvrďte čtverečkem, a jste v nastavovacím režimu. Dále se pohybujete šipkami a vybíráte čtverečkem. Změny se samy ihned ukládají, takže nakonec stačí už jen odpojit kablík.

 

Obrázek 6596 z celkem 97, délka stránky 32, nalezeno obrázků 32. Řazeno vzestupně.
Stránka << | < | 1 2 3 4 | > | >>. Stránkování 16 | 32 | 64. Pořadí vzestupně | sestupně.
Šířka galerie 3 | 4 sloupce.

Nahoru