Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Zimní QRP závod na VKV 2023 | ---

Vysílání

2023

Zimní QRP závod na VKV 2023

5.2.2023, Babí lom, JN89GH, OK2PPK, 2m 70cm

Rok uběhl jako voda a byl tady další Zimní QRP závod na VKV. S účastí jsem tak nějak počítal dlouhodobě dopředu, protože jsem chtěl do tohoto závodu konečně něco udělat s portejblovými anténami a nahradit je něčím s trochu lepšími parametry. Nakonec se mi to podařilo stihnout a týden před akcí jsem měl nové antény na obě pásma hotové. Jednalo se o yagi 7el. na 2m a 14el. na 70cm, obě typu DK7ZB, a všechny jejich plastové části včetně boxu pro dipól byly vyrobeny 3D tiskem. Až mi zbyde čas to zpracovat, tak sem na stránky dám od těch antén podrobnosti i s 3D modely jednotlivých dílů.

Ranní svítání na vrcholu Babího lomu. (foto PPK)

Jako kótu jsem použil opět vrchol Babího lomu ve čtverci JN89GH kousek severně od Brna. Loterií bylo opět počasí a tentokráte i ty nové antény, kterým jsem stačil doma změřit jen impedanci, ale jak budou fungovat a hlavně zda se mi je v omezeném prostoru na vrcholu podaří bez rozbití namontovat na stožár a vztyčit, a zda nebudou při otáčení zachytávat o blízké větve stromů jsem se měl dovědět až na kopci. Dva týdny před závodem jsem zašel na vrchol se svinovacím metrem prověřit, zda antény protočím, ale chytla mě tam chumelenice a změřit se mi to tak podařilo jen přibližně.

Montáž antén a stožáru. V popředí 7el. na 2m, vzadu 14el. na 70cm. (foto PPK)

V neděli jsem vyrážel od autobusu směrem na kótu ještě před svítáním. Nechal jsem si raději hodinovou rezervu navíc na případné problémy na cestě nebo při montáži antén a udělal jsem dobře. První dva kilometry cesty byly ledové kluziště lehce poprášené sněhem a zledovatělá místa mě zbrzdila i nahoře na hřebenu a na samotném vrcholu. Nohy mi na tom ledu ujely tolikrát, že jsem v půli cesty už vážně začal uvažovat, zda to neobrátím zpět domů.

Po příchodu na kótu jsem si mohl chvíli užívat východ slunce, kdy byl les kolem skály nádherně oranžově nasvícený ze strany od Vranova. Skládání stožáru i antén mi nakonec zabralo i zbytek z časové rezervy, takže stanici jsem zapínal teprve 4 minuty před začátkem 1. etapy na 70cm. Byl jsem zvědavý, jak to bude s novou 14el. chodit, ale vlastně jediná opravdu ihned rozeznatelná změna oproti staré 9el. byla, že anténa byla užší, na vzdálenější stanice se musela přesněji dotáčet. To mi dělalo poněkud problém, protože ještě trochu foukal vítr a antény mi odtáčel bokem.

Stožár s anténami krátce po vztyčení. (foto PPK)

Ostatní vysílací vybavení jsem měl stejné jako v roce 2022 - papírový log, FT991A, 10W výkonu a aku LiFePO4 12V 20Ah. Letos jsem se až tak nesnažil šetřit energií jako minule, takže i v 1. etapě jsem jel vesměs na 10W. Mrzlo více než loni a baterka měla už zasebou 12 měsíců používání, napětí na ní bylo během závodu průběžně asi o 0.2V nižší než před rokem, takže až tak úplně jistý tím, že mi vydrží do konce, jsem si nebyl, ale nakonec vydržela.

První etapa na 70cm mi letos připadala snad ještě horší než loni, ze severu Moravy skoro nic, ze Slovenska jsem kromě Drahoše OM3CQF zaslechl a pak udělal pár stanic až v samotném závěru etapy, nějaká cizina z jihovýchodu, jihu, nebo severu žádná a nějakou stanici z Německa jsem sice zaslechl, ale podařilo se mi spojení jen s jedinou. Na body i spojení to nakonec vyšlo trochu lépe, než v roce 2022, ale celkově žádný zázrak.

Mapa spojení na 432MHz.

V poledne jsem přehodil svody od antén a jen jsem přepnul i radio na 2m tak mi bylo jasné, že ve druhé etapě budu mít problémy. Od západu, s maximem zhruba na azimutu kolem 280° jsem měl po celém pásmu škrčení a prskání. Nevím, co tím směrem spustili, ale v září 2022 to tam ještě nebylo. Štěstí bylo, že jsem vzal s sebou tu novou 7el., která byla užší než stará 5el., takže se nějaké to spojení směrem do Čech udělat podařilo, ale o pár spojení směrem do Čech a Německa jsem kvůli rušení přišel. Jiným směrem to bylo na 2m dost podobné jako dopoledne na 70cm, nikde nic. Zaslechl jsem sice pěkně T7/I4GHG, jenže ne na jeho kmitočtu, a pak mi zmizel, slyšel jsem Drahoše dělat spojení s E7 stanicí, ale zase to nebyl její kmitočet, a volal jsem sice do těchto směrů i výzvu, ale s 10W z pětistovkové kóty u Brna to nestačilo, aby si mě na pásmu tak daleko všimli. Nějakou dobu jsem se snažil dovolat na OK2PAQ, který mě nakonec nepřečetl, ale jak jsem se ho snažil dosměrovat, tak jsem trefil směr, kde mi to přineslo 3 jiná spojení na sever Moravy a jediné spojení (když nepočítám 2x OM) do zahraničí s SP9 stanicí. Výsledek na 2m byl nakonec narozdíl od 70cm o hezkých pár bodů i spojení horší než loňský.

Mapa spojení na 144MHz.

Po návratu domů jsem mohl bilancovat letošní ročník tady té zimní VKV QRP veselosti. Zjištění, že na kótě je zarušený západní směr na 2m, sedřená ruka o skálu, na druhé prořízlý prst, z trojzubé spony držící víko báglu se stala dvojzubá a při vystupování z busu se se mnou rozloučily poslední nitky držící popruh žebradla. Zatím jsem se nedíval do vaku, v jakém stavu jsem domů donesl antény, snad z nich není šrot. To by byla negativa a teď pozitiva. Nové antény vzásadě fungují, ikdyž ještě hlavně na té na 70cm chci něco předělávat, osvědčil se systém jejich montáže a použitelnost všech 3D tištěných dílů, a na kótě se antény sice natěsno, ale dají protočit (horší to bude, až stromům naroste listí). Rádio i baterka přestály akci bez újmy na zdraví, užil jsem si zase jednou krásu ranního svítání na Babím lomě a cestou zpět jsem letos nezakopl a nedal si na kokos. No, jsem zvědav, čím se budu motivovat zase za rok na vyražení na tyhlety zimní galeje.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz363679OK1KAD JO60LJ 284kmFT991A, 10W, 7el. DK7ZB
432 MHz293448DK5NJ JO50TI 372kmFT991A, 10W, 14el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru