Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Zimní QRP závod na VKV 2018 | ---

Vysílání

2018

Zimní QRP závod na VKV 2018

4.2.2018, Pasecká skála, JN89AO, OK2PPK, 2m 70cm

Když jsem po Vánočním závodě v mlze konečně doklouzal dolů z Pasecké skály, tak mé pocity byly zhruba "sem už v zimě s plnou polní nikdy více". Nicméně uplynul měsíc, blížil se Zimní QRP závod, špatné věci byly zapomenuty a řekl jsem si, že to ještě jednou zkusím.

Cesta na Paseckou skálu, oproti Vánočnímu závodu tentokráte s vánočním nádechem. (foto PPK)

Z předpovědi počasí pár dní před závodem jsem moc nadšený nebyl, ale v sobotu se na Medardovi objevila i jiskřička naděje, že by se během neděle mohlo udělat docela pěkně. Aladin tak optimisticky nezněl, ale šance tu byla. Tak jsem přibalil jednu plachtu na zakrytí proti sněžopršení a doufal, že ji nebudu potřebovat.

Cestou na kopec mě chytlo jedno větší sněžení, ale za Novým Městem už bylo vidět, že to přechází. Pěšina nahoru byla celá pod sněhem a tak se šlo mnohem lépe než po těch zledovatělých plástech, co tady byly v prosinci. Nahoru na skálu se lezlo s naloženým báglem také o poznání příjemněji. Nicméně výhled shora byl ráno zhruba stejný, jako na Vánočním závodě, tedy žádný.

Konečně to mám vše smontované, ale nabral jsem sekeru půl hodiny, takže 1/4 první etapy 432MHz je už pryč. (foto PPK)

Asi půl hodiny před závodem se začala oblačnost protrhávat a měl jsem postavený stožár. Ale další hodinu vzalo, než jsem smontoval i antény a připravil ostatní věci. Závod jsem tak začínal s tradiční sekerou, tentokráte půlhodinovou. Zato počasí mě potěšilo, vylezlo sluníčko, až jsem přes něj neviděl na displej na ladění. Narychlo jsem ještě udělal pár fotek, v 9:31 UTC jsem zapínal stanici a v 9:33 dělal první spojení v 70cm etapě.

Po zkušenostech z QRP závodů z Babího lomu a Stolové hory a po Vánočním závodě odtud jsem nečekal žádné zázraky. Směrem na východ to odtud moc nechodí, směrem na západ jsem oproti vysílání třeba z JN88 ztrácel tak 100 bodů na spojení a počet spojení to nemohl dorovnat a k sousedům na západ je to s 5W a krátkou anténou stále moc daleko.

Dole anténa 5el. DK7ZB na 144MHz, nad ní 9el. DK7ZB na 432MHz, svody 2x 8m RG213. (foto PPK)

70cm mi obvykle chodí lépe než 2m, tentokráte jsem si tak nepřipadal. První půlhodina celkem odsýpala, ale pak už jsem ztrácel čas marným voláním výzvy nebo dovoláváním se na stanice apod. Ze zahraničních stanic směrem na východ se mi podařilo udělat jen OM3WMA, jako obvykle perfektně chodícího Drahoše OM3CQF a pak s velkými problémy OM5LD, který mě kvůli místnímu rušení nějak skoro vůbec nečetl. Obráceným směrem se mi nakonec podařilo spojení s DL5DSB, ikdyž závodní report 57, co mi dával, vypovídá, jak mě asi slyšel. Zaslechl jsem ještě myslím DF3RU, DM2ETL. V poslední čtvrthodině se mi podařilo na výzvu udělat ještě pár OK2 stanic, jinak bych býval měl z Moravy asi jen jednu stanici.

Sluníčko příjemně hřálo a na skále se sedělo krapet lépe než v roce 2016 na zemi u skruže na Stolové hoře, takže do druhé etapy na 2m jsem skočil rovnou bez nějaké pauzy na protažení. První hodina celkem šla, akorát někde na začátku jsem se tam marně dovolával na OK1NPF, nakonec jsem to vzdal a zkusil to až za chvíli, až ubylo volajících.

Pohled směr Devět skal a Kadov. (foto PPK)

Před polovinou 2. etapy už jsem ale zase začal ztrácet čas dovoláváním se na stanice, a v podobném duchu pak byl celý zbytek závodu. Ve třetí půlhodině jsem tam měl díru skoro 20minut, kdy se prostě nedařilo. Ze zahraničních stanic jsem nakonec udělal jen OM3WMA, OM3CQF a DH1NAX. Spojení s DL1DXA/P se nepodařilo, můj hlásek byl moc slabý. Podobně jsem byl neúspěšný při pokusu o OK1PGS. Slyšel jsme třeba OK1KNG, OK1RKE, ale bohužel. Na konci závodu jsem nádherně slyšel DB6NT, zrovna se s ním snažil o spojení myslím OK2AK a pak ještě někdo další, ale to už běžela poslední minuta závodu a bylo, jak se říká, vymalováno.

Po závodě jsem akorát udělal ještě pár fotek a rychle to začal balit s přáním stihnout to dolů k autu a pak, když se zadaří, až někam k Tišnovu za světla. Konec závodu brzy odpoledne je na pakování fajn, ale na tak exponovaném místě, jako je Pasecká skála, to znamená, že na vrchol vylezou turisti zrovna v nejméně příhodnou chvíli, když člověk právě potřebuje sklopit stožár, odmontovat antény a rozebrat to. Tak jsem si občas musel chvíli počkat, až byl dostatek prostoru. A pěkné počasí na vrchol vytáhlo během dne slušnou návštěvnost, a ta se postarala o to, že výlez nahoru se změnil během dne v perfektní skluzavku. Nakonec jsem zvážil, že slézat to s báglem na zádech je o hubu a spustil jsem ho v horní části raději před sebou na laně.

Celkový bodový výsledek je na obou pásmech horší, než se mi podařil v roce 2016 ze Stolové hory. Odtud z Vysočiny mi to připadalo jako průměrný závod s průměrnou účastí a průměrnými podmínkami. A potěšil mě příznivý obrat počasí, kdy ranní sněžení vystřídalo sluníčko.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz405149DH1NAX JO50PK 352kmFT817, 5W, 5el. DK7ZB
432 MHz252843OK1KAD JO60LJ 238kmFT817, 5W, 9el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru