Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » Vánoční závod 2017 | ---

Vysílání

2017

Vánoční závod 2017

26.12.2017, Pasecká skála, JN89AO, OK2PPK, 2m

S dvouletým odkladem se mi konečně podařilo uskutečnit zase jeden z nápadů z let minulých, a to zkusit vyrazit na Vánoční závod na Vysočinu na Paseckou skálu. Týden před akcí vypadala předpověď počasí velmi nadějně, když člověk plánuje odjet závod bez jakéhokoliv zázemí ze skály, tak možnost, že sníh a led zmizí před závodem s oblevou a na závod by mohlo být i nějaké to sluníčko a nad nulou, zní velmi optimisticky.

Stoupání na skalní věž Vyhlídka. (foto PPK)

V týdnu před svátky jsem dobil akecy, zjistil, že dvěma ze tří na kopec uvažovaných a ještě zánovních akeců padá při zatížení napětí podezřele rychle dolů, zaběhl koupit tedy jeden nový, proklel následně "elefanty", že prodávají 1.5 roku staré akecy, na které za celou dobu nabíječkou nesáhnuli, a pak ten nový starý akec dotloukl, co se do něj vešlo, a spároval ho s jeho jen o pár měsíců starším bratříčkem.

Stožár 5.5m s anténou 5el. DK7ZB. (foto PPK)

Čím více se závod blížil, tím jistější bylo, že na kótě moc hezky nebude. Aladin, Medard i Ventusky se vzácně shodovaly, že rozhraní mezi slušně a hnusně bude probíhat těsně vedle Žďárských vrchů, a ta lepší část bude, bohužel pro mě, ta západní. Raději jsem vyčistil a natřel olejem všechny spojovací díly stožáru, už jsem na kopci zažil situaci, kdy spoje díky vlhkosti zamrzly a nešly rozebrat.

Meteorologové se s předpovědí neseknuli, na druhý svátek vánoční mě na Pasecké skále uvítalo mizerné počasí - silná mlha, vítr, a teplota pod nulou. Sněhu byly jen zbytky, ale na cestě byl ušlapaný do ledovice. Jako největší potíž se ukázal samotný výlez na Vyhlídku, kde rovné plochy byly vesměs pokryté ledem a na ostatních kamenech namrzala mlha. Nakonec jsem veškerou bagáž čítající asi 40kg nahoru bez úhony dostal, ale stálo mě to spoustu času, takže jsem začínal montovat stožár a anténu v době, kdy už závod běžel.

Jedno kašírované selfie v polední pauze mezi 1. a 2. etapou závodu. (foto PPK)

Než jsem vše vybalil a zkompletoval, tak byly pryč skoro 2/3 první etapy, první spojení jsem dělal až v 9:48 UTC. Do konce 1. etapy jsem udělal 37 QSO, až na jednu stanici z SP samé OK nebo OM stanice, cizinu jsme slyšel leda, když ji dělal někdo jiný na svém kmitočtu. Většinu spojení jsme musel ubicyklovat, volal jsem chvíli i výzvu, ale výsledek volání byla spíš jen časová ztráta. Většina stanic, co jsem dělal, byla z OK1.

Výhled žádný, vše je v mlze. (foto PPK)

Druhou etapu jsem jel už celou, vpodstatě to chodilo stejně jak dopoledne. Celkem to dalo dalších 59 QSO. Žádné spojení mimo OK a OM. Po 14. hodině UTC se mi nedařilo přes 20 minut udělat žádné spojení, všechny stanice, co jsem naladil, už jsem měl, a nebyl jsem sto najít nějakou rozumnou díru, kde by mělo smysl zkoušet volat výzvu s mým malým výkonem. Až v poslední půlhodině se mi to podařilo nějak probít a na závěr pak přišlo i pár spojení na výzvu se stanicemi, co se na pásmu asi objevily později.

V 15h UTC jsem to hned vypnul a snažil se vše co nejdříve sbalit, nicméně stejně se za půl hodiny setmělo, takže jsem dobaloval potmě při baterce. Horší to bylo s cestou dolů se skály. Odpoledne se teplota sice zvedla trochu nad nulu, takže kameny nahoře už nenamrzaly, to bylo fajn na balení stožáru, ale směrem dolů všechny zledovatělé plochy navlhly a klouzaly o to více. Nakonec jsem musel věci snést dolů po částech natřikrát, a některé úseky sjížděl dolů po zadku.

Celkem jsem udělal 96 QSO a 11664 bodů, ztrátu danou zpožděným začátkem bych odhadoval tak na 20 QSO a 2.5 tisíce bodů. Poměrně dobře to chodilo směrem na střed Čech, směrem na JO60 to bylo horší, tím směrem je oblast kolem Devíti skal a Žákovy hory, která je vyšší a zalesněná, a špatně to chodilo i směrem na jihovýchod, kde mě stínil vyšší zalesněný Kopeček a Pohledecká skála.

Předběžné výsledky:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
144 MHz9611664OK1KNF JN69MJ 218kmFT817ND, 5W, 5el. DK7ZB

Fotografie z akce

- . -

Nahoru