Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Vysílání » UHF contest 2015 | ---

Vysílání

2015

UHF závod 2015 s OK2KFJ

3.-4.10.2015, Pálava - Stolová hora, JN88HU, OK2KFJ, 70cm (23cm) 9cm

Od naší poslední vysílací akce ze Stolové hory už uplynuly více jak dva roky a nevypadalo to, že bychom se na nějaký kolektivní výjezd ještě letos zmohli. Takže mě email od Petra OK1VEN z poloviny září, kterým zjišťoval, kdo by byl schopen na UHF contest 2015 vyrazit, docela překvapil. Čas na přípravu techniky bohužel nezbyl skoro žádný, o některých částech vybavení jsem po 2 letech neměl vůbec ponětí, u koho zůstaly ležet, a tak rozhodování, co vzít za další pásma kromě 9cm, které chystal Petr OK1VEN, byla duchařina. Ještě pár dnů před závodem chyběly klíčové díly pro 23cm, ale pak se mi konečně podařilo spojit se s Pavlem OK2PMA a s jeho mocným přispěním to seskládat.

Stožár s 23 a 70cm. (foto PPK)

V sobotu mě čekal problém - vymyslet, jak z věcí na klubu udělat sestavu antén na 23 a 70cm, tak aby se vešla na jeden stožár. Původně jsem zvažoval vzít jen jednu 55el. F9FT na 23cm a krátkou 9el. DK7ZB na 70cm, a tu dát na stožár až pod kotvení. Po asi dvouhodinovém boji se z hromady trubek a dílů konečně začala rýsovat použitelná kombinace jednoho stožáru, s dvojčetem 55el. yagi na 23cm, transvertorem 23cm pod nimi a dlouhou 23el. yagi na 70cm těsně pod transvertorem ještě nad kotvením stožáru. S pomocí Jirky OK2BQY jsem to vše naládoval do auta a vyrazil směrem Klentnice.

Na Stolovou horu jsem se dostal asi o půl třetí odpoledne. Jirka OK2PKB, který akci organizoval z pozice vedoucího mikulovského radioklubu OK2KFJ, nakonec úspěšně zúřadoval veškeré papírové náležitosti okolo vjezdu do CHKO, a tak bylo možné opět vyjet až nahoru (bez aut to bohužel s těmi metráky vybavení nejde). Oproti minulým letům byla cesta suchá a nahoru se jelo bez řetězů a bez obvyklých problémů s hrabáním.

Petr OK1VEN na 9cm. (foto PPK)

Jirka na akci zajistil nebývale velkou účast mládežníků z OK2KFJ, nicméně krátce po mém příjezdu část lidí odjela s Petrem VEN honit meteosondu, takže jsme na postavení 23cm a 70cm zbyli asi tak tři. Už od rána foukal nahoře extrémně silný vítr, který klukům, ještě než jsem přijel na kopec, roztrhal dva stany, a parabola na 9cm nešla namontovat na trojnožku kvůli jinak rozloženým otvorům, takže hodinu před začátkem závodu nebylo z vysílacího vybavení postaveno vlastně nic. Kolem půl páté jsme dokončili montáž stožáru s anténami pro 23 a 70cm a zvedli ho, ale vítr byl tak silný, že kvůli obavě z prasknutí kotvení jsme ho raději zase sklopili s tím, že počkáme, až to trochu poleví.

Mezičas jsme využili na jídlo, kluci nachystali osvětlení, a pak jsme mohli obdivovat chvíli západ slunce, ale souvislá vrstva oblačnosti nad obzorem způsobila, že to nebyla taková hitparáda barev, jako už jsme zde zažili.

Pohled na kótu. (foto PPK)

Lovci meteosondy se vrátili až za šera a pak ještě nějakou dobu trvalo, než se vítr změnil z kontinuálního fučáku na nárazový s alespoň občasným zmírněním, převrtávaly se díry na parabole 9cm, pak se, po zvednutí stožáru, stavěl stan, kde zas chyběly správné tyčky, pro které se muselo sjet do Mikulova, a stan měl tendenci s námi odletět. Prostě výsledkem bylo, že vysílat se začalo až po 23h. Napřed jsem seskládal zařízení pro 23cm, transvertor poslouchal, zkusil jsem ho přepnout na vysílání, vše vypadalo dobře, tak jsem ho nabudil, centrále se zhouply otáčky, spínaný zdroj to neukočíroval a napájení se zhouplo také, rozlétla se zřejmě vysílací trasa a transvertor se odporoučel do věčných lovišť. Byla použita jiná centrála a jiný zdroj, než v dřívějších letech, a výsledná kombinace dopadla bohužel pro 23cm fatálně.

Petr VEN se mezitím snažil udělal spojení na 9cm, ale vůbec se mu nedařilo, ani jediný úspěch. 23cm jsem sbalil, bez zrušení stanu a sklopení stožáru se stejně k transvertoru nedalo dostat, a oprava na kopci by byla stejně neproveditelná. A tak jsme v sobotu v noci vysílali jen na 70cm. S naším výkonem 35W se nedalo konkurovat top stanicím, některé v době, kdy jsme to teprve zapnuli, dávaly už přes 3 stovky spojení. Ale aspoň těch 70cm fungovalo normálně. Centrála, co jsme s sebou měli, se vyznačovala maličkou nádrží, takže v ní neustále docházel benzín a několikráte během závodu jsme tak skončili bez elektřiny. Kolem 2h ráno jsem měl dojem, že má centrála zase divný zvuk, jako když začíná být na suchu, tak jsem to preventivně povypínal a natočil anténu po větru a šel jsem, dokud ještě svítila světla, dotáhnout kotvy od stožáru. Než jsem dorazil k prvnímu lanu, tak centrála chcípla. Ostatní už to zalomili, tak jsem dotáhl kotvení a šel spát taky. Na 70cm jsme měli udělaných asi 30 spojení. Bylo jasno, stále ještě foukal vítr a na všem šíleně kondenzovala voda.

Společné foto po závodě. (foto PPK)

Nedělní ráno bylo počasí, jak se dalo čekat, oproti sobotě jak nebe a dudy. Po větru skoro ani památky, ale zataženo a mlhavo, nebylo vidět málem ani k Sirotčímu hrádku. Petr VEN ráno nejprve vysušil noťas, díky té noční kondenzaci se ve stanu vše koupalo ve vodě, a pak úspěšně vyřešil problém s 9cm. Ukázalo se, že v tom počasí nestačilo napětí na zdroji na to, aby se termostat nahřál na potřebnou teplotu, a tak byl ustřelený kmitočet oscilátoru bokem. Po úpravě napájení se konečně začalo dařit a Petr během neděle udělal na 9cm ještě devět spojení. Vzhledem k tomu, že jsme v sobotu začínali na 70cm pozdě a nejeli jsme přes noc, tak na tomto pásmu i s malým výkonem nebyla neděle nudná a bylo co dělat. Celkem bez problémů se mi dařila spojení i kolem 450km, ale dlouho jsem se marně snažil o DR9A, kam jsme to měli přes 600km, podařilo se mi s ním potvrdit oboustranně spojení až před koncem závodu. Převážně jsem spíše stanice vyhledával, na výzvu jsem, i s ohledem na nepředvídatelné výpadky naší centrály, jel minimálně, nechtěl jsem riskovat, že kvůli výpadku napájení v zaklíčovaném stavu přijdu ještě o další zařízení.

Kolem 15h Petr začal balit 9cm a tak jsem to vypnul také. Přišli jsme tak o další hodinu závodu, ale bylo před námi ještě několik hodin práce s balením a dopravou domů, tak to tak bylo lepší. Až kolem 14h se umoudřilo počasí a vylezlo slunko, takže balení probíhalo za sucha a v příjemné atmosféře, ale kolem dokola byla oblačnost a když jsem mířil po závodě k Brnu, tak cestou spadla i nějaká ta kapka deště. Před sklopením stožáru jsme ještě chvíli blbnuli se společným foto, a pak se to tak nějak v poklidu vše rozebralo a před půl šestou jsem vyrážel domů. Na klub se mi, tak jak jsem tajně doufal, podařilo dostat ještě za světla, a Jirka BQY mi pomohl zase vynosit věci z auta, takže jsme to nakonec stihli uklidit ještě dříve, než byla úplně tma.

Předběžné výsledky OK2KFJ v UHF contestu:
PásmoQSOBodyODXPoužité vybavení
432 MHz8415098DR9A JN48EQ 605kmTM455, 35W, 23el. DK7ZB
1296 MHz---IC275 + XVTR DB6NT, 25W, 2x 55el. F9FT
3.4 GHz91298OL4A JO60RN 297kmFT290 + XVTR OK1VEN, 15W, dish 0.7m

Fotografie z akce

- . -

Nahoru