Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN | Main · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Texty » Technika a provoz » Modely pro 3D tisk pro HAM | ---

Modely pro 3D tisk

Různé modely využitelné pro radioamatérské vysílání

Na této stránce jsem shromáždil některé modely, které byly použity na tisk dílů na opravu nebo doplnění vybavení pro radioamatérské vysílání. Nebude-li někde níže uvedeno jinak, tak se obecně jedná o extruzi s tryskou 0.4mm.

Guma do PTT tlačítka mikrofonu T91-0398-05

Radiostanice Kenwood TM455E a TM733E používají stejný typ mikrofonu T91-0398-05 (varianta bez DTMF) a v obou mi po mnoha letech degradoval ten kousek pěnové gumy, který je v PTT tlačítku použit jako pružící element. Provizorně jsem to svého času vyřešil přidáním kousku molitanu mezi původní gumu a opěrný díl v tělese mikrofonu, funguje to, ale ideální to není, molitan postupně také degraduje a zmačkává se.

Mikrofon T91-0398-05. (foto PPK)

Vadná pružící guma v PTT tlačítku. (foto PPK)

Vadná pružící guma v PTT tlačítku. (foto PPK)

Po pořízení 3D tiskárny jsem měl delší dobu v hlavě nápad zkusit si za tu gumu vytisknout nějakou náhradu z materiálu typu FLEX. Nakonec jsem to zkusil, ale až tak jednoduché to nebylo. Hlavním problémem je, že guma je vlastně hodně titěrná a v samotném tlačítku je zasazená hodně mělce a potřebný zdvih PTT tlačítka je docela velký, takže při trysce 0.4mm není skoro kde udělat nějaký tvar, který by mohl dostatečně pružit. Vyzkoušel jsem několik různých provedení, kdy jsem nejprve na pružící část používal stěnu o síle dvou perimetrů (cca 0.86mm). Ale při této tloušťce se pružná část neměla při stlačení PTT kam seskládat, ohýbala opěrný díl a ovládání PTT bylo pocitově nepříjemné.

Nakonec mi jako použitelná varianta vyšlo řešení s neuzavřenými 2 pružícími packami o síle 1 perimetr a s dvojnásobně silnou základnou. Díl jsem tiskl z materiálu S-FLEX o tvrdosti 90A od Spectrum (použil jsem barvu bloody red). Pokud máte vypnuté retrakce, tak je kvůli stringování lepší udělat tisk více kusů najednou jako sekvenční, tj. tak, by se netahala vlákna mezi výtisky. Kvůli titěrnosti výtisků a současně stěně 1 perimetr je už krapet problém s kvalitou výsledku, takže ne každý výtisk vyšel úplně dobře, vesměs bylo potřeba ulamovacím nožem zapravit přebytečný materiál v místech začátku a konce tisku, a tak u dvou z pěti výtisků se objevovaly nerovnoměrnosti ve stěnách pacek.

PTT tlačítko po odstranění gumy. (foto PPK)

3D model náhrady gumy.

Výtisk náhrady gumy z materiálu S-FLEX 90A. (foto PPK)

Vytištěná guma se vloží do dutiny v PTT tlačítku. Nemusí se lepit, drží tam jen tak sama zapřením o stěny dutiny, po složení je navíc i v klidové poloze lehce zapřená i v třetí ose mezi PTT tlačítko a opěrný díl a nemá tedy kam vypadnout. Upravil jsem tak oba mikrofony a v obou se to chovalo stejně. Pocitově to s tištěnou gumou funguje podobně jako s původní pěnovou gumou nebo s doplněným molitanem, ale jeden rozdíl zde je, tištěná guma má tendenci při klouzání po opěrném dílu lehce vrzat, možná by pomohlo stykovou plochu namazat. Životnost tištěné gumy z mnou použitého materiálu neznám, v době, kdy toto píši, je to čerstvá úprava, takže se to ukáže až časem.

Vytištěná guma vložená do PTT tlačítka. (foto PPK)

PTT tlačítko s vytištěnou gumou po nasazení zpět do mikrofonu. (foto PPK)

 

Zde jsou podklady od tištěného dílu, přidal jsem k nim i INI soubor s použitým nastavením pro PrusaSlicer 2.1.1.

Různé tvary pokusných výtisků náhradní gumy, které se neosvědčily. (foto PPK)

Alternativní řešení s podložením původní gumy kusem molitanu. (foto PPK)

 

Nahoru