Skip navigation

OK2RKB | ENG · GER · RUS · FRA · POL · HUN · SPA | Main · Pos · Neg · IE+ · IE- · Prn · Pda · CSSoff

OK2PPK » Fotky » Rádiový orientační běh » ROB JTT2018 - školení v obsluze techniky | ---

Foto z JTT2018 ze školení v obsluze techniky

7. května 2018, rekreační středisko Protivanov

Popis

Fotogalerie: rob180507

Zdroj obrázků: OK2PPK, Canon EOS600D a SX210IS, Olympus C750UZ

Galerii sestavil: OK2PPK 27. května 2018 (30.5.2018 doplněno dalšími materiály)

Počet obrázků: 97

Poznámky k fotogalerii:

Na jarním soustředění v Protivanově v roce 2018 uspořádal Jirka OK2BWN školení ve stavění a balení kontrol. Fotky ze školení jsem vyčlenil do této samostatné fotogalerie a doplnil fotkami reálných instalací z některých posledních závodů.

30.5.2018 jsem doplnil do fotogalerie ještě nějaké další materiály k obsluze techniky a instalacím, které nebyly na školení ukazovány.

Náhled obrázků - stránka 1/2

(1) Školení v obsluze techniky.

(2) Školení v obsluze techniky.

(3) Školení v obsluze techniky.

(4) Foxoring. Vysílač Microfox HF je připevněný tenkým gumicukem nebo lepicí páskou ke spodní části stojanu, krátkou anténkou nahoru, přepínač na něm je zajištěný v poloze 1 gumičkou.

 

(5) Vysílač Contest 2012 pro pásmo 2m i 80m s nasazenou umělou anténou.

(6) Vysílač Contest 2012, pohled z boku na zamykací oko.

(7) Vysílač Trainer, narozdíl od Contestu nemá automatické ladění antény na pásmu 80m a je potřeba ho naladit ručně (připojit anténu, šedý knoflík do polohy CONT, červeným knoflíkem nastavit největší svit červené ledky ANT, pak vrátit do polohy REL).

(8) Vysílač Trainer 15.

 

(9) Sada různé techniky. Nalevo Vysílače Contest a Trainer, pod nimi Microfox HF s tenkým gumicukem a nasazenou krátkou anténou, vedle něho anténa a protiváha na pásmo 80m, zamykací lanko vysílače se zámkem a klíčem, dva SI stojany (červenobílý na sprinty) s držáky SIček a jeden i s SI jednotkou, vzadu koaxiální kabel a prvky antény pro pásmo 2m, ochranný obal na vysílač Contest, napravo brašna na přenos techniky - tzv. žebradlo, a vzadu velký lampion.

(10) Školení v obsluze techniky.

(11) Školení v obsluze techniky.

(12) Stojan SI v provedení s červenobílým pruhováním, používá se na sprintech.

 

(13) Školení v obsluze techniky.

(14) SI jednotka nasazená v držáku našroubovaném do závitu v horní části laminátového stojanu. V horní části stojanu je vidět šedý pruh - ten je z reflexní folie, na některých stojanech bývá také žlutý, a má význam při použití v nočních závodech.

(15) Instalace antény pro pásmo 2m. Bužírka, kterou jsou prvky spojeny při přepravě, se schová do žebradla, tamtéž se dá plastová spirála držící smotaný koax, koax se rozvine a prvky se našroubují do závitů v tělese na konci koaxu. Prvky jsou všechny stejné, tj. je jedno, který kam našroubujete.

(16) Horní část koaxu s nasazenými prvky.

 

(17) Rozmotá se nahazovací provázek, na jeho konci je házecí karabina.

(18) Pomocí karabiny se provázek přehodí přes vhodnou větev. Pozor aby karabina cestou zpět letěla volným prostorem a nejlépe skoro svisle dolů, jakmile provázek narazí kousek za karabinou letící šikmo na nějakou větev, tak karabina získá rotaci a namotá vám provázek na větev a bude dost pracné nebo i nemožné ji odtud dostat.

(19) Anténa se svým okem na horním dílu zavěsí za karabinu a vytáhne se na strom. Provázek se pak vhodně zajistí proti uvolnění a koax se stáhne nejlépe ke kmenu stromu, tak aby za něj závodníci nemohli zachytit. Prvky antény přitom musí zůstat vodorovně.

(20) Detail zavěšení antény 2m za karabinu.

 

(21) Svod antény se zapojí do vysílače, a ten se včetně žebradla zabalí do ochranného igelitu.

(22) Vysílač se položí vedle stromu. Pokud se kontrola zamyká, tak se před zabalením vysílač zajistí přiloženým zamykacím lankem protažením okem na vysílači a uzavřením smyčky z lanka kolem stromu.

(23) Stojan s SI jednotkou se umístí max. 4m od antény a obsluha se posadí přímo vedle vysílače.

(24) Chybná instalace - koax je sice stažený ke stromu, ale prvky jsou zešikma. Prvky antény musí být vodorovně.

 

(25) Koax antény 2m je vhodné přitáhnout ke stromu, aby o něj nezachytili závodníci, ale prvky musí zůstat vodorovně.

(26) Aby byly prvky vodorovně, musí kousek pod nimi vést koax svisle, jinak svojí vahou prvky nakloní.

(27) Chybná instalace 2m antény, prvky jsou našikmo.

(28) Správné vyrovnání prvků 2m antény - všechny jsou vodorovně.

 

(29) Instalace antény pro pásmo 80m. Horní díl antény je černé lanko s banánkem. Nejprve se rozmotá, je dlouhé asi 8m.

(30) Anténa se vztyčuje buď nahozením (přímo nebo pomocí provázku), nebo jednodušší je použít lamintový skládací prut a silný gumicuk na jeho upevnění. Z laminátu vysunete horní díl a přiměřeným zatažením ho zajistíte v druhém dílu odshora. Nejlépe se to dělá s prutem nasvislo vedle stromu. Špunt uzavírající laminát odložte do žebrala, ať se neztratí.

(31) Z laminátu si odlepíte kousek připravené lepicí pásky a drát antény páskou přilepíte asi půl metru před jeho koncem zhruba půl metru pod vrcholem laminátu, zbylý kousek drátu vám tak bude viset od pásky volně dolů. To je vpořádku, drát je asi o metr delší než je laminátový prut a vrchol prutu je zároveň dost tenký a snadno se zlomí, proto ten posun.

(32) Takto to nevztyčujte, v hustém lese mezi větvemi takto anténu nezvednete.

 

(33) Anténu pomocí laminátu opatrně soukejte kolem kmene stromu přímo nahoru. Banánek samozřejmě musí zůstat dole na zemi, nahoru se souká volný konec drátu.

(34) Nezapomeňte vždy přiměřeným tahem zajistit jednotlivé díly laminátu mezi sebou, drží pouze třením. Nakonec laminát přichyťte v horní části jeho spodního dílu přiloženým silným gumicukem ke stromu. Nemáte-li ho, použijte provázek.

(35) Připravte si spodní díl antény, tzv. protiváhu, je to hnědé lanko opatřené zdířkou a konektorem DIN.

(36) Protiváhu omotejte jednou kolem stromu a udělejte na ní uzel, tak aby pokud závodník zachytí za protiváhu, tak nemohl vytrhnout anténu z vysílače.

 

(37) Při optimální instalaci vám mezi uzlem a konektorem DIN zůstane tak asi půl metra volného drátu.

(38) Protiváhu natáhněte po zemi na plnou délku směrem ke startu nebo popř. tam, kde je nejmenší šance, že ji závodníci poškodí, její druhý konec zůstane kvůli případnému zakopnutí volný. Na protiváhu pak naskládejte dle možností klacky, kameny nebo větve, tak, aby se snížilo riziko, že o ni závodníci zachytí.

(39) Máte připravené oba díly antény.

(40) Nyní zpojte banánek do zdířky.

 

(41) Anténa připravená na zapojení do vysílače.

(42) Konektor DIN zasunete do vysílače. Vysílač Contest 2012 sám pozná, pro které pásmo je anténa určená a na pásmu 80m ji i sám doladí. Proto na pásmu 80m před zapojení antény nejprve vysílač umístěte do polohy, ve které se s ním ani anténou už nebude muset hýbat a to včetně uzamknutí lankem ke stromu, maskování, zatížení protiváhy klacky apod. a teprve potom zapojte anténu. Na pásmu 2m je to jedno, vysílač se tam neladí.

(43) Detail zapojení antény 80m do vysílače Contest.

(44) Zamykací lanko vysílače je to silnější (neprošlo by otvorem v SI jednotce), používáme jednu sadu šedých rovných a jednu sadu modrých kroucených do spirály. Součástí lanka je zámek a dále máte v sestavě klíč k zámku. Pokud zamykáte vysílač, musíte si vybrat strom, který lze lankem obemknout.

 

(45) Zamykací lanko protáhnete kolem stromu, případně ho můžete protáhnout i kovovým okem na popruhu žebradla.

(46) Nakonec prostrčíte lanko okem na vysílači a uzamknete ho zámkem. Klíč si vezmete na krk.

(47) Vysílač je zabalený i se žebradlem v igelitovém sáčku, obsluha se posadí vedle něj, tak by mohla na pokyn z dispečinku při případné poruše okamžitě přepnout anténu do záložního vysílače. Stojan s SIčkem je opět ve vzdálenosti od antény dle pravidel.

(48) Lampion se na stojan SI uchytí přicvaknutím jeho provázku mezi držák SI jednotky a samotnou SI jednotku, provázek lampionu přicvakněte na straně, kde není otvor pro SI čip. Stejným způsobem se na SI stojan přichytí i případné kleště na záložní ražení.

 

(49) Tenké lanko se zámkem je určené na zabezpečení SI jednotky, klíč je shodný s lankem od vysílače.

(50) Lanko lze použít dvěma způsoby. Jeden je, že se lankem udělá (s využitím oka na jeho jednom konci) smyčka kolem stromu a zbylý volný konec lanka se pak protáhne otvorem SI jednotky pro čip a zajistí se zámkem za stojan.

(51) Stojan lze pak samozřejmě umístit jen v omezené vzdálenosti od stromu, co dovolí délka lanka.

(52) Druhý způsob jak uzamknout SI jednotku - smyčka se udělá nejprve kolem otvoru pro čip a druhá strana lanka se zamkne ke stromu.

 

(53) Při balení techniky se snažte vše dát do podoby, v jaké jste věci původně obdrželi na technice. Tenká lanka a 80m anténa s protiváhou se motají na dlaň, koax a silná lanka na větší průměr aby se nelámaly, provázky na k tomu určené držáky.

(54) Lampion složíte a zasunete do větší kapsy žebradla.

(55) Klíč přichytíte za oko popruhu žebradla. Pokud to jde, tak na začátku před sbalením věcí vytřepejte z igelitu i žebradla binec, co do nich napadal, a igelit také složte.

(56) Nic nezapomeňte, raději si znovu zkontrolujte, že máte vše a v lese nic nezůstalo. A můžete vyrazit zpět.

 

(57) Na jedničkové soutěži je na kontrole celý závod přítomna obsluha a sedí vedle vysílače.

(58) Kontrola by neměla např. barvou oblečení navádět závodníky na kontrolu. Dobrý nápad je použít třeba celtu, ale nemusíte to až takto přehánět.

(59) Takto to úplně stačí, závodník vás z větší dálky nebude vidět, zaměřuje se na oranžovobílý lampion.

(60) Stojan s SI jednotkou máte kousek od sebe ve vzdálenosti dle pravidel, tak aby byla zajištěna viditelnost stojanu ze všech stran, závodníci k němu měli volný přístup, a taky aby vás nepošlapali a viděli jste na startovní čísla, která budete mít za úkol celý závod zapisovat.

 

(61) Ukázka optimálního rozmístění věcí na kontrole.

(62) Pohled na kontrolu se zamaskovanou obsluhou zdálky - jediné, co závodník bude vnímat, bude lampion.

(63) Stojan SI s nainstalovaným lampionem.

(64) Ukázka instalace značkovacího zařízení. Pod SI jednotkou jsou kromě lampionu přichyceny i kleště záložního ražení. Oba provázky jsou zajištěny uzlem, aby lampion ani kleště nemohly samovolně sjet dolů.

 

Obrázek 164 z celkem 97, délka stránky 64, nalezeno obrázků 64. Řazeno vzestupně.
Stránka << | < | 1 2 | > | >>. Stránkování 16 | 32 | 64. Pořadí vzestupně | sestupně.
Šířka galerie 3 | 4 sloupce.

Nahoru